
Suwnice to rodzaj urządzeń dźwignicowych pracujących w ruchu przerywanym. Ich zadaniem jest transportowanie towaru w pionie i poziomie, w przestrzeni ograniczonej torem jazdy urządzenia. Suwnice są niezbędne do sprawnego funkcjonowania wielu gałęzi przemysłu, w których liczy się szybki transport ciężkich lub wielkokubaturowych ładunków. Jak dzieli się suwnice ze względu na ich konstrukcję?
Gdzie wykorzystuje się suwnice przemysłowe?
Suwnice to podstawowy element infrastruktury przedsiębiorstw z branży produkcyjnej, hutniczej, papierniczej, a także automotive i przemysłu lotniczego. Wykorzystuje się je na wysypiskach śmieci, w portach oraz kopalniach. Dźwignice nie tylko pozwalają na zwiększenie wolumenu obsługiwanych zamówień dzięki przyspieszeniu pracy, ale przede wszystkim zabezpieczają pracowników przed urazami i zmniejszają ryzyko wypadku przy pracy.
Nowoczesne urządzenia dźwignicowe często są obsługiwane zdalnie, a producenci wyposażają je w dodatkowe moduły, które stabilizują ładunek, przeciwdziałają jego wahaniom i poprawiają płynność ruchu podzespołów.
Rodzaje konstrukcji suwnic
Suwnice można klasyfikować na wiele różnych sposobów. Dobierając urządzenia do firmy, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich konstrukcję. Firmy zajmujące się produkcją i serwisem suwnic wyróżniają:
- suwnice pomostowe – zwykle montowane w halach przemysłowych. Składają się z mostu i belek podsuwnicowych opartych na konstrukcji nośnej hali. Wzdłuż belek mostu przemieszcza się wciągnik, który służy do podnoszenia, opuszczania i przemieszczania towarów. Suwnice pomostowe dzielą się na podwieszane i natorowe.
- suwnice bramowe – wyglądem przypominają samonośną bramę. Wykorzystuje się je głównie na otwartej przestrzeni, np. w portach lub dokach, gdzie służą do operowania ładunkami przy jednoczesnym zapewnieniu mobilności. Suwnice bramowe mogą poruszać się wzdłuż torowiska albo bezpośrednio na kołach. Wariantem suwnic bramowych są modele półbramowe, które z jednej strony opierają się na konstrukcji hali, a z drugiej – na podporze poruszającej się wzdłuż torowiska.
- suwnice wspornikowe (konsolowe) – wykorzystuje się je m.in. do transportu ładunków między stanowiskami pracy w jednym zakładzie. Urządzenie opiera się na belce nośnej, która porusza się po torze jezdnym zamontowanym w bocznej ścianie hali. Suwnice wspornikowe i pomostowe mogą być użytkowane jednocześnie, ponieważ funkcjonują na różnych wysokościach, a ich tory jazdy nie kolidują ze sobą.
Dobór konstrukcji suwnic powinien być podyktowany specyfiką prowadzonej działalności gospodarczej, wymaganym udźwigiem i oczekiwanym czasem pracy ciągłej.
Suwnice uniwersalne a suwnice procesowe
Podział suwnic ze względu na konstrukcję nie zawsze daje odpowiedź na pytanie o optymalny wybór sprzętu dla danej firmy. Należy również zastanowić się, czy w przedsiębiorstwie wystarczające będą suwnice uniwersalne, czy jest potrzeba montażu indywidualnie dobranych suwnic procesowych (technologicznych).
Suwnice uniwersalne to urządzenia ogólnego przeznaczenia. Sprawdzą się zawsze, kiedy pojawia się potrzeba transportu jednolitego ładunku z jednego miejsca w inne. W wielu branżach niezbędne jest jednak radzenie sobie z ładunkami sypkimi, płynnymi lub o bardzo wysokiej temperaturze.
We wszystkich tych przypadkach lepszym rozwiązaniem będzie wybór suwnic technologicznych. Wśród nich można wyróżnić m.in. urządzenia lejnicze, wsadowe, czerpakowe lub magnesowe. Suwnice technologiczne zapewniają sprawną pracę w konkretnych warunkach, dlatego ich wybór zawsze powinien być poprzedzony konsultacjami ze specjalistami.
Gdzie szukać wysokiej klasy suwnic przemysłowych?
Firmy, które planują rozwój infrastruktury, powinny zapoznać się z ofertą firmy Demag. Od ponad 200 lat specjalizuje się ona w montażu, konserwacji i wymianie suwnic. Nieważne, czy szukasz niewielkiej suwnicy do warsztatu samochodowego, czy potrzebujesz profesjonalnego sprzętu o udźwigu wielu ton konsultanci, pomogą Ci wybrać rozwiązania dopasowane do Twoich indywidualnych potrzeb.
Zajrzyj na: https://www.demagcranes.com/pl/produkty/suwnice, i sprawdź, jakie jeszcze produkty oraz usługi oferuje firma Demag.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- demagcranes.com

Czytaj także
-
Inwazja nowości na stoisku firmy Technologie Formowania Metali Sp. z o.o.
Już po raz czternasty firma Technologie Formowania Metali Sp. z o.o. zaprezentuje swoją ofertę maszyn na targach ITM Mach-Tool, gdzie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-