Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-07
Rapid Prototyping pomoże rozwijać Internet of Things
Rapid Prototyping pomoże rozwijać Internet of Things
Rapid Prototyping pomoże rozwijać Internet of Things

Podstawową zasadą internetu przedmiotów (Internet of Things) jest założenie o jednoznacznej rozpoznawalności przedmiotu. Chipy RFID są idealne do przypisywania tej cechy tego typu elementom. Jednakże, wraz z pojawieniem się druku 3D, podczas tworzenia konstrukcji za jego pomocą, naniesienie chipu RFID wiąże się z przerwaniem całego procesu. Naukowcy wymyślili, całkiem niedawno, sposób tworzenia unikalnych tagów podczas drukowania. Technologię, która na to pozwoli nazwali InfraStruct; angażuje ona w procesie identyfikacji szybko rozwijające się obrazowanie tetrahercowe.

Promieniowanie tetrahercowe mieści się w zakresie od mikrofal do promieniowania podczerwonego. Jego przydatność wiąże się z możliwością przenikania przez tekstylia, dokumenty oraz tworzywa sztuczne bez generowania uszkodzeń w żywych tkankach.

Naukowcy z Carnegie Mellon University oraz Microsoft Research przedstawili szereg możliwości nadawania tagów identyfikacyjnych podczas druku 3D oraz możliwość rozpoznawania ich dzięki obrazowaniu tetrahercowemu. Ponieważ tagi są tworzone podczas druku, koszty ich nanoszenia są zredukowane do zera.

Niestety nie można tego samego powiedzieć o urządzeniach do identyfikacji znaków InfraStruct. Obrazowanie tetrahercowe wciąż jest niezwykle drogą technologią. Wykorzystuje je, na przykład NASA do wykrywania luk w piance izolacyjnej zbiorników paliwa swoich statków. Dopiero po katastrofie promu Columbia w 2003 roku zwróciła się do firmy Picometrix z prośbą o rozwój pierwszego komercyjnego systemu przeznaczonego do tego typu badań nieniszczących, które zaowocowało maszyną T-Ray 2000.

Co ciekawe, podobnie jak w przypadku feralnego promu kosmicznego, tagi mogą być kodowane jako luki w pełnym materiale, wykorzystanym jako konstrukcja przedmiotu.

Możliwość osadzania kodów 3D w przedmiotach daje unikalną możliwość ich śledzenia i wykrywania. Jednym z pomysłów na zastosowanie InfraStruct jest umieszczanie tagów bardzo blisko powierzchni przedmiotu, tak aby wiązka terahercowa bardzo szybko mogła zidentyfikować dany element.

Z pewnością InfaStruct jest technologią, która wzbogaci potencjał rozwoju internetu przedmiotów. Aby, jednak mówić o rewolucji, musimy jeszcze trochę poczekać.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także