Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-15   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-15
Robot giętki jak wąż
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Nie od dziś wiadomo, że natura stanowi ważne źródło inspiracji dla naukowców i inżynierów. Zespół z University of Bordeaux i University of Tokyo właśnie stworzył robota, który przypomina węża, zarówno pod względem kształtu, jak i ruchów.

Timothée Levi, jeden z naukowców, powiedział: „Głównym celem tych badań było opracowanie robota do zastosowań biomedycznych, zwłaszcza urazów rdzenia kręgowego".

Głównym wyzwaniem w tworzeniu tego typu robotów jest odtworzenie naturalnych ruchów. W tym celu naukowcy postanowili odwzorować układ, który odpowiada za nie w rzeczywistości, czyli sieć centralnego generowania wzorców (CPG). Są to obwody komórek nerwowych, które mogą wytwarzać rytmiczne wzorce ruchowe.

Badacze postanowili stworzyć biomimetyczne CPG. Robot, który opracowali, ma dwa kluczowe elementy: jeden działa jako jego mózg, a drugi jako jego ciało. Levi wyjaśniał: „Nasz robot można podzielić na 2 części. Pierwszym z nich jest mózg wykorzystujący biomimetyczne sieci neuronowe. Druga to ciało, które ma wiele segmentów, modelowaną przez rdzeń. Sygnał jest wytwarzany przez „mózg" węża i rozchodzi się po całym jego ciele."

W przyszłości opracowany przez naukowców wynalazek może mieć wiele interesujących zastosowań, m.in. w robotyce.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
atlantis-press.com; techxplore.com

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :