
W związku z coraz większym wkraczaniem robotów do społeczeństwa konieczne jest rozważenie moralnych i etycznych konsekwencji powierzenia im zadań, które mogą poważnie wpłynąć na życie ludzi.
Michael Nagenborg, badacz z University of Twente w Holandii, przeprowadził badanie, w którym sprawdził konsekwencje błędu robotów w takiej sytuacji. Zwłaszcza interesował go fakt, czy ludzie byliby w stanie wybaczyć robotowi, jeśli zrobi coś złego.
„Weźmy dramatyczny przykład: automatyczny samochód zabija kogoś, kogo kochasz" - wyjaśnił Nagenborg. „Mogłem sobie wyobrazić wybaczenie ludzkiemu kierowcy, ale wydaje się, że wybaczenie maszynie jest trudniejsze."
Artykuł ten, choć opiera się na filozoficznych spekulacjach, otwiera okno na istotny aspekt interkacji między ludźmi a robotami, które będzą się stawać coraz istotniejsze.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- techxplore.com; eponymouspickle.blogspot.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy zrobotyzowana automatyzacja procesów to przyszłość przemysłu?
Zrobotyzowana automatyzacja procesów przemysłowych, która dynamicznie rozwija się od połowy XX wieku, szybko zmienia krajobraz współczesnej...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-