
Naukowcy z Pennsylvania State University stworzyli odlewany ciśnieniowo polimer, który regeneruje własną strukturę po zetknięciu z wodą. Inspirację zaczerpnięto z natury, a za przykład posłużyły aparaty gębowe kalmarów.
Kierowany przez profesora Melika Demirela zespół, badając ich budowę doszedł do wniosku, że mimo tego, że różnią się one w zależności od gatunków zwierzęcia, zbudowane są z tych samych białek pozwalających na ich regenerację.
Ich wydajność w przypadku pojedynczego kalmara nie jest jednak oszałamiająca. Z tego względu naukowcy do pracy zaprzęgli bakterie, które produkują analogiczne białka, a następnie wykorzystali je do budowy samonaprawiającego się polimeru.
Rezultatem okazał się być kopolimer, który składa się z dwóch części – struktury złożonej z łańcuchów aminokwasów połączonych przez wiązania wodorowe oraz amorficznych białek pozwalających na autoregenerację.
W testach laboratoryjnych próbka materiału została przecięta na pół. Następnie obie połówki polano ciepłą wodą i delikatnie ściśnięto w miejscu cięcia. To spowodowało, że dwa elementy ponownie się ze sobą połączyły. Poddany testom na rozciąganie naprawiony skrawek materiału okazał się posiadać taką samą wytrzymałość jak przed jego zniszczeniem.
Niezwykły polimer można zobaczyć na poniższym filmie.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- Samonaprawiający się biopolimer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-