Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-06-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-06-05
Sandvik Coromant intensyfikuje działania w obszarze prac badawczo - rozwojowych
Dyrektor ds. innowacji Gaetano Pittala
Dyrektor ds. innowacji Gaetano Pittala

23 kwietnia 2013 firma Sandvik Coromant świętowała otwarcie zmodernizowanego centrum badawczo - wdrożeniowego zajmującego się pełnowęglikowymi frezami trzpieniowymi w Rovereto (Włochy). Centrum jest pierwszą placówką badawczo - wdrożeniową Sandvik Coromant we Włoszech, trzecią - po ośrodkach w Sheffield (Wielka Brytania) i Halmstad (Szwecja) - zmodernizowaną w ramach międzynarodowej grupy badawczo - rozwojowej firmy.

Ośrodki prowadzą prace badawcze i rozwojowe nad nowymi narzędziami uniwersalnymi do obróbki wiertarskiej, obróbki gwintów i frezowania. Miliony koron szwedzkich zainwestowano w specjalistyczną infrastrukturę, warsztaty służące do przeprowadzania testów i nowoczesne laboratoria. Modernizacja centrum we Włoszech była współfinansowana przez włoski region autonomiczny Trydent, w którego gospodarce polityka badawczo - rozwojowa zajmuje znaczącą pozycję.

"Inwestycje w ośrodki badawcze pracujące nad narzędziami uniwersalnymi w Halmstad, Sheffield i Rovereto przyczyniają się do globalizacji działań badawczo-rozwojowych i zwiększenia różnorodności oferty Sandvik Coromant" - zauważa Göran Berter, wiceprezes Sandvik Coromant ds. prac badawczo-rozwojowych.

Nowe wymagania

Wraz z rozwojem technologicznym, branża obróbki metalu oczekuje zintensyfikowania prac badawczo - rozwojowych i przyspieszenia produkcji. Sandvik Coromant od początku swojego istnienia buduje wiodącą pozycję w obszarze innowacji na badaniach i rozwoju. Międzynarodowa struktura daje firmie możliwość bliskiej współpracy z klientami nad prowadzonymi przez nich innowacyjnymi projektami, co pozwala opracowywać lepsze produkty i zastosowania tworzące wartość dodaną oraz ustanawiać nowe normy produktywności. Sandvik Coromant współpracuje obecnie z ponad 70 ośrodkami projektowania, uczelniami wyższymi i instytutami badawczymi. W ramach projektów zewnętrznych realizowane są między innymi badania nad:

  • Nowoczesnymi stopami metali
  • Rozwojem zastosowań
  • Nowymi technikami obliczeniowymi i narzędziami symulacji
  • Modelowaniem materiałów.

Współpraca i doświadczenie

Wszystkie trzy centra współpracują ściśle z partnerami zewnętrznymi: uczelniami wyższymi i ośrodkami badawczymi. Centrum w Halmstad mieści się w pobliżu Uniwersytetu Halmstad, a ośrodek w Sheffield - niedaleko Centrum Badawczego Advanced Manufacturing Research Center (AMRC), współpracującego z firmami z branży produkcyjnej, od międzynarodowych koncernów lotniczych do małych i średnich firm działających na rynku lokalnym. Partnerami centrum badawczo - wdrożeniowego w Rovereto są m. in. Uniwersytet Trydencki i Politechnika Mediolańska.

W trosce o nieustanny rozwój technologiczny w obszarze narzędzi uniwersalnych, Sandvik Coromant stara się, by zespoły wdrożeniowe w ośrodkach w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Włoszech miały dostęp do najnowszych innowacji technicznych.

"Nasze zainteresowania i ambicje związane z narzędziami uniwersalnymi wzrosły. Chcemy być jak najbliżej naszych klientów i partnerów, by angażować się w innowacyjne projekty i łączyć je z nowoczesnymi technologiami" - wyjaśnia David Goulbourne, dyrektor ds. prac badawczo-rozwojowych nad uniwersalnymi narzędziami jednolitymi.

Centrum w Rovereto

Powierzchnia nowego centrum badawczo - wdrożeniowego we Włoszech została zwiększona dwukrotnie, do około 800 m2. Przeprowadzono remont warsztatu i laboratorium, a park maszynowy rozbudowano o najnowocześniejsze obrabiarki oraz symulatory i skanery 3D najnowszej generacji.

Centrum w Rovereto znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu produkującego pełnowęglikowe frezy trzpieniowe, znajdujące nabywców na całym świecie. Historia zakładu sięga roku 1925, kiedy rozpoczęto w nim produkcję wierteł marki Cofler.

Wiedza

Personel włoskiego centrum tworzą inżynierowie i technicy laboratoryjni. Jedną trzecią zespołu stanowią kobiety, na czele z Giovanną Malagnino, dyrektor działu, która nadzorowała również rozbudowę placówki.

"Firma Sandvik zawsze stawiała na różnorodność. Centrum badawczo - wdrożeniowe w Rovereto to wzór do naśladowania, zwłaszcza we Włoszech. Kiedy zaczynałam studia na Politechnice Turyńskiej, kobiety stanowiły znikomą część grona studentów. Obecnie kieruję zespołem kompetentnych i zmotywowanych inżynierów i techników, wśród których jedną trzecią stanowią kobiety" - podkreśla Giovanna Malagnino.

Dział zajmuje się projektowaniem i testowaniem narzędzi oraz wdrażaniem nowych produktów, prowadzi prace badawcze nad nowymi technologiami, technikami obróbki frezarskiej i nowymi materiałami.

Fakty i aktualności

Ø  Dyrektor Giovanna Malagnino została wyróżniona nagrodą "Women's 2013 Award of Merit and Talent", która promuje pozytywne wzorce w zarządzaniu. Nagrodę przyznaje Stowarzyszenie Menadżerów Przemysłu w Lombardii ALDAI, pod patronatem prowincji i miasta Mediolan.

Ø  Kierunki prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez Sandvik Coromant to: poszukiwanie nowych materiałów obróbkowych, nowych metod i koncepcji obróbki.

Ø  Centra badawczo-wdrożeniowe pracują w następujących obszarach kompetencji:

  • Sheffield - wiercenie i obróbka kompozytów
  • Rovereto - frezowanie profilowe frezami trzpieniowymi
  • Halmstad - gwintowanie

(gz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
PR & Advertising, EMEA
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także