Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-01-23   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-01-23
Siatki sterowane magnesem
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Badacze z North Carolina State University opracowali drukowane 3D elastyczne siatki, które można kontrolować za pomocą pól magnetycznych. Mogą one chwytać małe przedmioty i nosić krople wody, co czyni je kandydatami do wykorzystania jako miękkie roboty, naśladujące stworzenia żyjące na powierzchni wody lub mogą służyć jako rusztowania tkanek dla kultur komórkowych.

W jaki sposób przebiegało ich tworzenie? Z mikrokulek silikonowych naukowcy stworzyli swoisty atrament, konsystencją przypominający pastę do zębów, która po wyciśnięciu z tubki utrzymuje swój kształt. Dzięki drukarce 3D ten atrament mógł przybrać formę siatki. Następnie utwardzono je w piecu, dzięki czemu powstały elastyczne struktury silikonowe, które można rozciągać i kurczyć we wszystkich kierunkach za pomocą pól magnetycznych.

Sangchul Roh, główny autor artykułu, powiedział: "Ta samowzmocniona pasta pozwala nam tworzyć struktury, które są wyjątkowo miękkie i elastyczne." Joseph Tracy, profesor nauk materiałowych, dodaje: „Osadzanie się żelazo-cząsteczek karbonylowych, które są powszechnie dostępne i mają wysokie namagnesowanie, pozwala nam uzyskać silną odpowiedź na gradient pola magnetycznego".

W swoim artykule naukowcy pokazali, w jaki sposób byli w stanie zaprojektować konfigurowalne siatki, które mogły "chwycić" kulkę z folii aluminiowej, a także strukturę, która może "przenosić" pojedynczą kroplę wody, a następnie upuścić ją na żądanie za pośrednictwem siatki.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
news.ncsu.edu; techxplore.com

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :