
Badacze z North Carolina State University opracowali drukowane 3D elastyczne siatki, które można kontrolować za pomocą pól magnetycznych. Mogą one chwytać małe przedmioty i nosić krople wody, co czyni je kandydatami do wykorzystania jako miękkie roboty, naśladujące stworzenia żyjące na powierzchni wody lub mogą służyć jako rusztowania tkanek dla kultur komórkowych.
W jaki sposób przebiegało ich tworzenie? Z mikrokulek silikonowych naukowcy stworzyli swoisty atrament, konsystencją przypominający pastę do zębów, która po wyciśnięciu z tubki utrzymuje swój kształt. Dzięki drukarce 3D ten atrament mógł przybrać formę siatki. Następnie utwardzono je w piecu, dzięki czemu powstały elastyczne struktury silikonowe, które można rozciągać i kurczyć we wszystkich kierunkach za pomocą pól magnetycznych.
Sangchul Roh, główny autor artykułu, powiedział: "Ta samowzmocniona pasta pozwala nam tworzyć struktury, które są wyjątkowo miękkie i elastyczne." Joseph Tracy, profesor nauk materiałowych, dodaje: „Osadzanie się żelazo-cząsteczek karbonylowych, które są powszechnie dostępne i mają wysokie namagnesowanie, pozwala nam uzyskać silną odpowiedź na gradient pola magnetycznego".
W swoim artykule naukowcy pokazali, w jaki sposób byli w stanie zaprojektować konfigurowalne siatki, które mogły "chwycić" kulkę z folii aluminiowej, a także strukturę, która może "przenosić" pojedynczą kroplę wody, a następnie upuścić ją na żądanie za pośrednictwem siatki.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- news.ncsu.edu; techxplore.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Druk 3D z wykorzystaniem metalu
Współcześnie możemy podzielić technologie druku 3D z metalu (pod względem sposobu nakładania materiału) na cztery podstawowe grupy: selektywne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-