
Szwedzki samorząd, przy pomocy naukowców i firm 3D zamierza poprawić los starszych osób. Planuje podawać w domach spokojnej starości żywność wydrukowaną 3D.
Richard Asplund, szef działu gastronomii w gminie Halmstad na zachodnim wybrzeżu, wyjaśnia: "Kiedy trudno jest żuć i połykać, jedzenie, które można zjeść nie wygląda zbyt apetycznie." Celem jest zatem nadanie pokarmom dostępnym dla starszych osób bardziej estetycznego, pobudzającego apetyt wyglądu.
Gmina planuje użyć drukarek 3D, dla których „materiałem" będzie oczyszczony brokuł i kurczak, a następnie przekształca go w różyczki i pałeczki. Choć cały plan może wydawać się z pozoru dość niedorzeczny, rzeczywistość już taka nie jest. Evelina Höglund, badaczka koordynująca projekt w państwowym zespole innowacji Rise, powiedziała, że stoi za nim codzienna bitwa. "To duży problem, że ludzie, którzy dostają żywność dostosowaną do konsystencji, stają się niedożywiani, ponieważ jedzą za mało".
Największym wyzwaniem było dostosowanie drukarek 3D, które zostały zaprojektowane dla przemysłu technologii medycznej, aby mogły drukować w higienicznych warunkach. Projekt znajduje się obecnie w fazie przed badaniem. Pierwsze próbne posiłki próbne zostaną dostarczone do domów opieki do końca tego roku.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- newshub.co.nz; 3ders.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Kiedy warto wdrożyć innowacje technologiczne do przemysłu?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu robotyka była głównie zarezerwowana dla dużych zakładów przemysłowych, przede wszystkim z branży automotive. Dziś...
-
-
-
-
-