Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-05-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-05-02
Specjalne tworzywa pomogą ofiarom zamachu w Bostonie
Specjalne tworzywa pomogą ofiarom zamachu w Bostonie
Specjalne tworzywa pomogą ofiarom zamachu w Bostonie

Mimo, że tragedia w Bostonie jest już za nami, bostońscy lekarze nadal walczą ze skutkami zamachu, który dotknął ponad 40 ofiar. Lekarze do walki z obrażeniami chcą wykorzystać tworzywa sztuczne, które skutecznie poprawiają życie żołnierzy rannych w Afganistanie od 10 lat.

Osoby z ciężkimi ranami głowy mogą skorzystać z implantów czaszkowych z polieteroeterketonu (PEEK) lub jednego z jego bliskich kuzynów chemicznych. Osoby z amputowanymi kończynami i stopami, natomiast mogą liczyć na zaawansowane technologicznie protezy z kompozytów węglowych lub wzmacnianych tworzyw konstrukcyjnych.

Pionierska praca ze specjalnie dopasowywanymi implantami czaszkowymi dla rannych żołnierzy została wykonana w Walter Reed Army Medical Center w Waszyngtonie. Niestandardowe implanty produkowane są dzięki technologii rapid prototyping. Ich zastosowanie skraca długość operacji o ponad 50%.

„Oszczędność czasu można bezpośrednio przypisać ulepszonej konstrukcji implantów oraz ich stabilizacji.", powiedział Stephen L. Rouse z Walter Reed Army Medical Center. „Duże implanty były do tej pory wieloczęściowe i wiele czasu zajmował ich złożenie w jedną całość."

Do rekonstrukcji czaszki wykorzystuje się proszek tytanowy lub coraz częściej polimery ketonowe.

Jednym z przykładów działania nowej technologii są implanty OsteoFab wykonane z PEEK. Wynalezione zostały w Oxfordzie i wprowadzone przez firmę Oxford Performane Materials. Są pierwszymi wykorzystującymi addytywne wytwarzanie i polimery, które posiadają niezbędne zezwolenia na ich użycie.

Urządzenia protetyczne są kolejnymi technologiami Hi-Tech, w których tworzywa sztuczne odgrywają dużą rolę.

Stopa z kompozytu węglowego zbudowana przez naukowców z MIT, na terenie którego ścigani byli podejrzani o zamach pozwoli pomóc ich ofiarom. Proteza komunikuje się z ciałem pacjenta wykorzystując technologię Bluetooth, co pozwala na wykonywanie płynnych ruchów.

Ofiary zamachu nigdy nie odzyskają pełnej sprawności, lecz dzisiejszy rozwój technologii, miejmy nadzieję pozwoli im łatwiej wrócić do normalnego życia.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
plasticstoday
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także