Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-01-03  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-01-03
Szklana drukarka MIT
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Bardzo niewiele materiałów wykazuje taką twardość i przezroczystość jak szkło, tymczasem te jego właściwości są na tyle pożądane, że jest to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Co więcej, szkło znajduje zastosowanie nie tylko w architekturze, ale także przemyśle samochodowym i projektowaniu. Niestety – tak duże jak jego popularność są także trudności w produkcji. Jedynie w bardzo wysokich temperaturach szkło jest lepką cieczą, a ponadto jest niezwykle wrażliwe na zmiany temperatury i czynniki środowiskowe.

Z powodu tych komplikacji drukowanie 3D za pomocą szkła było istotnie ograniczone. Jednak wkrótce sytuacja może się zmienić. Kilka lat temu MIT stworzył prototyp drukarki G3DP, która była w stanie tworzyć dokładne wydruki właśnie ze szkła. W niedawno opublikowanym artykule naukowcy opisują system G3DP2, który został zaprojektowany zupełnie od nowa i ma służyć do obsługi zastosowań przemysłowych, zapewniając szybsze i dokładniejsze drukowanie.

Drukarka jest stworzona z trzech stref, które są kontrolowane termicznie: zbiornika, dyszy oraz komory budowy. W zbiorniku, aby utrzymać szło w stanie płynnym, panuje temperatura niemal 1100 stopni Celsjusza.

Testy mechaniczne wykazały, że drukowane przez G3DP2 szkło jest tak samo wydajne jak sodowo-wapniowe. Co więcej, jest ona w stanie wytworzyć ponad 5 kilogramów tego surowca na godzinę. Wszystko to zapewne sprawi, że nowy projekt MIT szybko przyjmie się wśród producentów przemysłowych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
interestingengineering.com; 3ders.org
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także