
Nowy system oparty na sztucznej inteligencji, który wykrywa problemy z narzędziami skrawającymi na liniach produkcyjnych ze 100-procentową dokładnością może zapobiec katastrofalnym awariom. Nawet, gdy maszyny nie są wyposażone w wiele innych czujników, badających szereg parametrów pracy. Technologia została stworzona przez zespół naukowców z Nottingham Trent University, prowadzonych przez profesora Amina Al-Habaibeha.
Podstawowe zastosowania tej techniki diagnostycznej obejmują procesy frezowania i wiercenia w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym oraz maszynowym. System wykorzystuje kombinację kamer termowizyjnych i sztucznych sieci neuronowych, konsekwentnie wykrywając defekty lub brak narzędzi tnących.
Technologia jest bezkontaktowa i może dostarczać informację zwrotną dla operatorów w czasie rzeczywistym. Inne obecnie znane technologie nie pozwalają na natychmiastowe wykrywanie defektów narzędzi skrawających. Ponadto zastosowanie sztucznej inteligencji sprawia, że system jest niezwykle elastyczny.
- Istniejące systemy monitorowania mogą jedynie badać moc przenoszoną przez wrzeciono, co pozwala na stwierdzenie występowania problemu z narzędziem - powiedział profesor Amin Al-Habaibeh - Jednak, gdy narzędzie jest uszkodzone może dojść do niespodziewanej kolizji, zanim ten fakt zostanie wykryty. Nasz system wykorzystuje podczerwień, która pozwala określić, czy narzędzie znajduje się we właściwym miejscu i pracuje w odpowiednich warunkach. Wkrótce opublikujemy badania, które mówią o tym, że system pozwala na śledzenie procesu zużywania się narzędzia.
Dzięki temu, że technologia opiera się na wykorzystaniu kamer termowizyjnych, jej implementacja w istniejące procesy produkcyjne powinna być niezwykle łatwa.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zamocować i ustawić czujnik?
Niemal każda linia produkcyjna jest wyposażona w system czujników podłączonych do układu sterowania. Dzięki czujnikom mamy możliwość kierowania...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-