Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-05-05 | Ostatnia aktualizacja: 2011-05-05
Uczeń technikum skonstruował frezarkę

Uczeń technikum skonstruował frezarkę
Większość uczniów szkół zawodowych dopiero uczy się obsługi takich urządzeń, a Rafał Grochowski zdołał skonstruować frezarkę CNC według własnego pomysłu. CNC - Computerized Numerical Control - to maszyna, której praca jest zaprogramowana i w 100 proc. sterowana przez komputer. Umożliwia to szybkie i niezwykle precyzyjne wykonanie nawet najbardziej złożonych kształtów.
- Chciałem, żeby frezarka była wszechstronna i pomogła mi się rozwijać w kierunkach, które mnie interesują - powiedział Rafał. Z jej pomocą może teraz produkować różne formy graficzne, drukować części do podzespołów, grawerować w szkle. Frezarka umożliwia produkcję podzespołów do budowy kolejnych urządzeń.
- Pomysłów ma mnóstwo – uważa dyrektorka szkoły Elżbieta Tomaszewska. Poza frezarką skonstruował już m.in. system alarmowy i GPS do samochodów.
Jak powstała frezarka? - Projekt musiałem stworzyć w myślach. Nie można było inaczej, bo takie są uroki garażowych produkcji: każda część użyta do budowy maszyny jest kwestią przypadku - powiedział młody konstruktor.
Korpus maszyny został zbudowany z kawałków drewnianej sklejki. Konstruktor odwiedził też wszystkie możliwe skupy złomu, gdzie odkładano dla niego części zużytych kserokopiarek, komputerów, radioodbiorników. Najcenniejszy okazał się zwłaszcza stary aparat rentgenowski, którego pozbył się jeden z wrocławskich szpitali. Rafał skorzystał z jego prowadnic.
Końcowym etapem była instalacja sterownika połączonego z podręcznym komputerem. Tutaj potrzebne były części, które sprowadził z Hongkongu. Urządzenie kosztowało go około 3 tys. zł. Ale maszyna na dzień dzisiejszy jest warta sześć razy tyle.
- Nie sprzedam, bo jest mi potrzebna, żeby dalej tworzyć - podsumowuje Rafał.
Nie chce mówić o swojej sytuacji finansowej. - Jest w takiej sytuacji, że musi pracować dorywczo, nie ma czasu na naukę. Postanowił, że nie podejdzie do matury w tym roku - mówi dyrektorka.
Rafał czasami dostaje zlecenia od wrocławskich firm, które chcą, by usprawnił ich sprzęt. Przerabia zwykłe mechaniczne frezarki na sterowane numerycznie. - Koszt takich maszyn wzrasta wtedy z 50 do 150 tys. zł. Ale Rafał jest młody, skromny, a firmy chętnie to wykorzystują. Wszyscy w szkole liczą na to, że uda mu się w końcu zdać maturę i pójść na politechnikę - mówi Tomaszewska.
Niedawno Rafał i jego frezarka Cencylia (tak nazywa ją dziewczyna Rafała - zazdrosna, że spędza z nią więcej czasu) zostali uhonorowani w konkursie "Elektryzująca pasja" organizowanym przez firmę Elektrotim.
(pl)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gazeta.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Frezowanie tworzyw sztucznych – najważniejsze zagadnienia
Tworzywa sztuczne znajdują zastosowanie w niemal każdej dziedzinie naszego życia ze względu na swoje doskonałe właściwości mechaniczne,...
-
-
-