Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-11-15 | Ostatnia aktualizacja: 2010-11-15
Ultratwardy grafit pozwoli obrabiać diamenty?

Ultratwardy grafit pozwoli obrabiać diamenty?
W roku 2003 drogą eksperymentalną wykazano, że grafit, który normalnie jest dość miękki, pod ciśnieniem może uzyskać bardzo wysoką twardość. Próbka ściśnięta w diamentowych szczękach pod ciśnieniem 170 000 atmosfer spowodowała pęknięcie diamentu. Struktura atomowa materiału pozostała jednak nieokreślona.
Symulacje komputerowe prowadzone przez zespół naukowców Nankai University w chińskim Tianjin pokazały, że w skompresowanym grafit mógł przynajmniej częściowo przyjąć postać węgla bct (bct-carbon), złożonego z czteroatomowych pierścieni tego pierwiastka. Węgiel bct łączy w sobie własności diamentu, który ma strukturę sześcienną, oraz grafitu złożonego z luźno powiązanych płytek zbudowanych z pierścieni sześcioatomowych. W węglu bct poszczególne warstwy pierścieni połączone są silnymi wiązaniami pionowymi.
Zespół badaczy pod kierownictwem Hui-Tian Wang’a stworzył modele struktur krystalicznych, które potencjalnie mogły powstać w ściskanym graficie i odkrył, że uformowanie węgla bct wymaga najmniej energii spośród tych struktur.
Naukowcy oszacowali, że wytrzymałość węgla bct na ścinanie – czyli jego odporność na przesunięcie poszczególnych warstw względem siebie – jest o 17% wyższa niż w przypadku diamentu. Odkrycie to rodzi wizję tworzenia niespotykanie twardych materiałów, zdolnych do obróbki diamentów, bez konieczności zastosowania ekstremalnie wysokich temperatur. Tymczasem wytworzenie większości materiałów o twardości porównywalnej do diamentu wymaga zarówno wysokiej temperatury, jak i ciśnienia.
Artem Oganov z State University of New York uważa, że w porównaniu do innych kandydatów, „są znacznie silniejsze podstawy” by twierdzić, że węgiel bct może być twardszy niż diament, ale jednocześnie zastrzega, że wciąż potrzeba testów by to potwierdzić.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- New Scientist

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Nowoczesne materiały dla energooszczędnych konstrukcji: rola kompozytów
Izolacja termiczna stanowi kluczowy element w kształtowaniu efektywności energetycznej budynków, a zastosowanie kompozytów jako materiałów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-