Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-04-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-23
Walcowanie blachy jako sposób kształtowania blachy
Walcowanie blachy jako sposób kształtowania blachy

Walcowanie blachy to jedna z najbardziej popularnych metod obróbki metali. Tą metodą można robić między innymi różnego rodzaju stożki, rury, trójniki, kolanka, elementy maszyn, mostów, podnośników i wiele innych. Jest to możliwe dzięki urządzeniu zwanemu walcarką. Taka maszyna działa na zasadzie magla. Blacha przechodzi pomiędzy walcami, które obracając się, spłaszczają materiał coraz bardziej. Walce są napędzane jednym wspólnym układem.

 

Rodzaje walcarek

Na rynku wyróżniamy trzy rodzaje walcarek: ręczne, mechaniczne oraz hydrauliczne.

Najdroższe, ale też najskuteczniejsze są walcarki mechaniczne i hydrauliczne. Ich parametry pozwalają na wykonanie nawet największego, najbardziej skomplikowanego zlecenia.

Nie są to tanie urządzenia, ale też nie są typowym domowym czy warsztatowym nabytkiem. Ponieważ wymagają specjalistycznej wiedzy z zakresu obróbki metali, przeznaczone są dla firm. Profesjonalne walcarki to maszyny o wartości od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Charakterystyka walcarek

Walcarki przeważnie charakteryzują się wysoką siłą nacisku. Ta cecha pozwala na przetwarzanie nawet najtwardszej blachy. Proces ten odbywa się na zimno lub na ciepło, w zależności od grubości blachy oraz przeznaczenia.

Długość urządzenia jest różna, niektóre osiągają rozmiar czterech metrów. Sterowane są ręcznie lub za pomocą technologii CNC, która umożliwia lepszą precyzję i dokładność. Komputer wszystkie parametry ustawia za obsługującego maszynę.

Metody walcowania

W procesie walcowania blachy na zimno trzeba pamiętać o właściwościach materiału po obróbce. Zaletą jest jego gładkość. Wadą brak możliwości dalszej obróbki, gdyż blacha walcowana na zimno robi się znacznie twardsza.

Jeśli chodzi o metodę walcowania na ciepło, to jest to proces znacznie bardziej skomplikowany, wymagający większej ilości etapów i z pewnością nie da takiej idealnej powłoki zewnętrznej naturalnej, jak przy walcowaniu na zimno. Jednak walcowanie na gorąco ma tę zaletę, że nie potrzeba aż tak dużego nacisku walców, ze względu na temperaturę, która ułatwia cały proces. Walce, przez które przechodzi blacha nagrzewają się bardzo mocno, nawet do tysiąca stopni Celsjusza. Bez problemu można ją później znów odkształcać, więc często zdarza się tak, że blacha walcowana najpierw na gorąco jest później poddawana dodatkowej obróbce na zimno.

W parku maszynowym firmy, którą w Internecie można znaleźć pod adresem https://gieciewalcowanie.pl/walcowanie-blach/ znajduje się aż 10 walcarek, które poradzą sobie praktycznie z każdym rodzajem blachy, a dodatkowo dzięki różnym metodom obróbki, firma jest w stanie wykonać każdy kształt, łącznie ze stożkami.

Walcowanie można wykonać również na prasach krawędziowych. Jest to metoda gięcia korkowego. Gięcie takie polega na wykonywaniu poszczególnych kroków jak najbliżej siebie. W ten sposób efektem końcowym może być stożek lub inny walec nawet o dużym promieniu.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
przygotowany przy współpracy z gieciewalcowanie.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także