Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-05-17  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-05-17
Wzrost roli inżynierii precyzyjnej
Wzrost roli inżynierii precyzyjnej

W ciągu ostatniej dekady mieliśmy okazję widzieć rozwój nowego procesu inżynierskiego oraz doktryny naukowej jaką jest inżynieria precyzyjna. Proces ten kształtuje trendy produkcyjne, w taki sposób, by dążyły do miniaturyzacji oraz automatyzacji i tak już zaawansowanych technologii. Pozwolił on na ogromny wzrost w dziedzinie badań obronnych, bioinżynierii medycznej oraz w przemyśle lotniczym.

Dyscyplina łącząca w sobie inżynierię elektryczną, mechaniczną, optyczną oraz informatyczną przychodzi z pomocą podczas projektowania maszyn, armatury i innych struktur, które mają stosunkowo niskie tolerancje i muszą być wytwarzane w sposób bardzo powtarzalny. Takie podejście obecne jest w również w projektach optoelektronicznych oraz wielu innych dziedzinach.

W ciągu ostatnich dwóch lat, obserwujemy szczególne ożywienie w inżynierii precyzyjnej. Składa się na to wiele czynników. Najbardziej, jednak zauważalnym jest rosnąca konkurencja pomiędzy Azją, a Zachodem, którzy chcą wypracować wzajemnie przewagę technologiczną.

Wiele globalnych koncernów wybiera Azję jako sposób na zmniejszenie kosztów produkcji przy jednoczesnej kapitalizacji na rynkach rozwijających się. Aby konkurować z tym zagrożeniem ze strony Zachodu, firmy w Azji reagują poprzez skupienie się na poprawie ich produkcji, w szczególności bardziej skomplikowanych maszyn. W ten sposób chcą przejść na rynki o wyższej wartości.

Technologiczne możliwości produkcji są poszerzane i mają największy poziom w historii – szczególnie dzięki mechanice precyzyjnej. Ma to istotną rolę w zakresie projektowania produktu i jego docelowej produkcji.

Przemysł lotniczy i bioinżynieryjny w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju branży. Jednak przewiduje się, że jego wpływ na inżynierię precyzyjną będzie stale rosnąć.

Z punktu widzenia gospodarki wiemy, że technika jest niezbędna dla zapewniania wzrostu i stabilizacji. Leży ona u podstaw najbardziej zaawansowanych branż. Mechanika precyzyjna tworzy miejsca dla wysoce wykwalifikowanych pracowników. Pozwala to na projektowanie i wdrażanie innowacyjnych produktów. To, z kolei, sprawia, że wzrasta popyt na specjalistów w tej dziedzinie. Przy szybko zmieniającej się technologii, potrzeba badań i rozwoju jest nieodzowna.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mtdnc
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także