Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-11-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-11-05
Zrobotyzowana paletyzacja – korzyści, które leżą w interesie każdego przedsiębiorstwa
Zrobotyzowana paletyzacja – korzyści, które leżą w interesie każdego przedsiębiorstwa

Nie jest tajemnicą, że od lat polscy przedsiębiorcy borykają się z coraz większym problemem pozyskiwania pracowników do zakładów produkcyjnych. Potwierdzają to liczne badania polskiego rynku pracy, w tym m.in. raport MenPower ,,Niedobór talentów". Rozwiązaniem dla zaistniałej sytuacji jest bez wątpienia automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych. O to, jakie korzyści niosą one ze sobą oraz dlaczego zrobotyzowana paletyzacja to najczęściej zautomatyzowany proces w zakładach przemysłowych na całym świecie, spytaliśmy przedstawiciela krakowskiej firmy ACaRS, czołowej marki na rynku systemów automatyki i robotyki w Polsce.

 

Paletyzacja w procesie produkcyjnym

Paletyzacja to proces magazynowo - logistyczny polegający na układaniu wyrobów gotowych, np. worków czy kartonów, na palecie w określony sposób tak, aby mogły one zostać bezpiecznie przetransportowane z punktu załadunku do odbiorcy finalnego. W przypadku każdego współczesnego procesu produkcyjnego, który wymaga stałego wsparcia linii technologicznej oraz odbioru produktu z linii, bez względu na to, czy chodzi o rozładowanie palet z półproduktem, podanie towaru z magazynu czy bezpośrednio z linii podczas pakowania w opakowania zbiorcze, niezbędna okazuje się zrobotyzowana paletyzacja. Rozwiązanie to okazuje się niezastąpione wszędzie tam, gdzie proces rozładunku jest czynnością powtarzalną i ściśle powiązaną z procesami produkcji.

Zrobotyzowana paletyzacja i depaletyzacja zapewnia o wiele lepszą elastyczność zastosowania, a także wielofunkcyjność tak niezbędną w nowoczesnym procesie produkcyjnym niż konwencjonalne rozwiązania. Robotyzacja to bez wątpienia większa szybkość pracy oraz łatwość zmiany asortymentu produktów, co przekłada się na niższe nakłady pracy danego stanowiskamówi Rafał Lenart, ekspert ds. robotyzacji w ACaRS.

 

document_image_rid5(1).jpeg

 

Zalety wdrożenia zrobotyzowanej paletyzacji w zakładzie produkcyjnym

Zrobotyzowana paletyzacja minimalizuje ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia opakowań podczas ich chwytania, przenoszenia i układania. Jest to doskonałe rozwiązanie, które sprawdza się nawet w najtrudniejszych warunkach otoczenia, czyli np. w niskich temperaturach (w chłodniach przy produkcji spożywczej), w wysokich temperaturach (huty, w zapyleniu przy produkcji materiałów budowlanych), a także w środowisku sterylnym np. przy produkcji farmaceutycznej.

Zrobotyzowana paletyzacja i depaletyzacja to wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa w postaci m.in.:

  • wysokiej jakość, powtarzalności, bezpieczeństwa i stabilności pracy
  • krótszych cykli paletyzacji i depaletyzacji
  • precyzji i powtarzalności
  • zmniejszenia kosztów operacyjnych wszystkich procesów
  • oszczędność miejsca
  • większej renomy firmy jako nowoczesnej organizacji o stabilnym procesie produkcji
  • lepszej elastyczność produkcji, a także szybszej adaptowalności linii produkcyjnej do nowych produktów
  • zdecydowanej poprawy bezpieczeństwa i higiena pracy człowieka

Dzisiejszy rynek wytwórczy charakteryzuje się przede wszystkim jakością, szybkością i elastycznością produkcji, a także niezawodną, innowacyjną technologią. Przedsiębiorstwo niespełniające tych kryteriów, nie jest w żaden sposób konkurencyjne dla dzisiejszego odbiorcy końcowego. Z paletyzacją ma styczność praktycznie każdy zakład produkcyjny i tylko w interesie przedsiębiorstwa jest nie ustępowanie konkurentom pod względem wydajności, jakości oraz wielofunkcyjności pracy. Można to osiągnąć m.in. poprzez zrobotyzowaną paletyzacjędodaje Rafał Lenart.

 

Nadrzędnym celem jest konkurencyjność

Systematyczne zwiększanie wydajności linii produkcyjnej jest kluczowe z punktu widzenia przedsiębiorcy, który chce utrzymać się na rynku i być przy tym konkurencyjnym. Kontrahenci podpisujący kontrakty z zakładami produkcyjnymi mają wobec nich konkretne wymagania dotyczące m.in. zapewnienia stałej, wysokiej jakości produktów, bez ponoszenia przy tym zbędnych kosztów. Zrobotyzowana paletyzacja i depaletyzacja linii produkcyjnej pomaga zaoszczędzić czas i zmniejszyć nakłady finansowe. Redukuje ryzyko błędu ludzkiego, odciążając jednocześnie pracowników od wykonywania zadań, które mogą być dla nich niebezpieczne lub kontuzjogenne.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
acars.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.