Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-03-04
Czym jest prasa hydrauliczna i jak ona działa?

Skrócona definicja mówi: Prasa hydrauliczna jest rodzajem maszyny, która wykorzystuje ciecz jako czynnik roboczy do przesyłania energii w oparciu o prawo Pascala do realizacji ustalonych przez operatora. Jest zbudowana z 3 głównych części: maszyny, układu napędowego i hydraulicznego układu sterowania.

Rozszerzając definicję możemy sprecyzować jej działanie pisząc, iż prasa hydrauliczna wykorzystuje ciśnienie statyczne cieczy do obróbki materiałów, np. metali, tworzyw sztucznych, gumy i drewna. Prasa hydrauliczna potrafi wytłaczać, prostować, giąć, ciągnąć i oczywiście prasować.

4 zalety wykorzystywania pras hydraulicznych w przemyśle

1. Wysoka płynność pracy

Układ hydrauliczny zapewnia bardzo płynny, równomierny nacisk podczas ruchu suwaka. Umożliwia to osiągnięcie docelowego tonażu w dowolnym punkcie ruchu suwaka, w przeciwieństwie do pras mechanicznych, w których tonaż może znaleźć się tylko na dole.

2. Szeroka gama zastosowań

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pras hydraulicznych odpowiednich do różnych zastosowań. Są bardzo popularne w: fabrykach części samochodowych, fabrykach elektroniki, zakładach wykorzystujących obróbkę cieplną czy też fabrykach części klimatyzacyjnych. Ponadto wykorzystuje się je również w branży lotniczej, wodociągowej, a nawet kosmicznej.

3. Kontrola ciśnienia

Prasy hydrauliczne wykorzystują zawory ograniczające ciśnienie podczas obróbki materiałów. Możemy wybrać dowolne ciśnienie, którego potrzebujemy do wykonania pracy, a maszyna będzie powtarzać ustawiony poziom ciśnienia konsekwentnie, eliminując z procesu obróbki materiału zbyt duże lub zbyt małe ciśnienie.

4. Prosta konstrukcja

Prasy hydrauliczne są proste w konstrukcji i bardzo łatwe w obsłudze, a przy prawidłowym użytkowaniu i konserwacji będą niezawodnie działać przez wiele, wiele lat nie drenując naszych portfeli wymagającymi i skomplikowanymi naprawami.

Zasada działania prasy hydraulicznej

Jak już wspominaliśmy, prasa hydrauliczna to urządzenie, które wykorzystuje ciecz do wytworzenia ciśnienia niezbędnego do obróbki materiału (np. gięcia blachy). Hydrauliczny układ napędowy czterokolumnowej prasy składa się z mechanizmu napędowego, mechanizmu sterującego, mechanizmu wykonawczego i czynnika roboczego. Przeważnie jako mechanizm napędowy służy pompa olejowa.

Funkcja czynnika roboczego stosowanego w prasie hydraulicznej polega nie tylko na przenoszenia ciśnienia, ale również na zapewnianiu niezawodności, długiej żywotności i zmniejszaniu nieszczelności części roboczych prasy hydraulicznej.

Prasa hydrauliczna wykorzystuje najpierw wodę jako czynnik roboczy, następnie zemulgowaną ciecz (woda + olej), by zwiększyć smarowanie i zmniejszyć korozję.

Ciekawostka – krótka historia powstania prasy hydraulicznej

W 1795 r. Brytyjczyk J. Brammer zastosował prawo Pascala do stworzenia pierwszej prasy wodnej do pakowania i prasowania olejów roślinnych. W latach 50 XIX wieku Wielka Brytania zaczęła używać prasa hydraulicznych do kucia, dzięki czemu zaczęła ona wypierać popularny wtedy duży młot parowy. Tak właśnie zaczęła się historia pras hydraulicznych na Świecie.

Autor:
BTC Maszyny Stolarczyk Sp. z o.o. Sp. k.
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także