empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-06-07
Dlaczego maszyny CNC zdominowały gięcie blach?

Gięcie blach bardzo długo było wykonywane metodami manualnymi, które zresztą nadal są wykorzystywane, ale jednak dziś dominuje wykorzystanie maszyn CNC. Jakie są przyczyny postępującej automatyzacji w tym typie obróbki?

Idealne przewidywanie właściwości produktu

W przypadku obróbki ręcznej bardzo dużo zależy od doświadczenia, ale też każdy element przybiera minimalnie inną formę. W wielu przypadkach nie ma to wielkiego znaczenia, jednak są i takie zastosowania, gdzie już na etapie projektu trzeba w najdrobniejszych szczegółach przewidzieć, jak obróbka wypłynie na właściwości elementu. Gięcie blachy na maszynach sterowanych numerycznie jest tu właściwym rozwiązaniem. Dzięki precyzyjnemu sterowaniu siłą gięcia i odpowiedniej konstrukcji matrycy można uniknąć nadmiernego rozciągania, pęknięć lub deformacji materiału. To prowadzi do uzyskania dokładnych kształtów bez potrzeby dodatkowej obróbki.

Maksymalna powtarzalność

W niektórych przypadkach trzeba zwiększyć precyzję wykonania nie dlatego, że wymaga tego specyfika konkretnego elementu, ale dlatego, że ma to znaczenie na dalszych etapach produkcji. Sam element po gięciu mógłby mieć zasadniczo mniejszą tolerancję, ale na przykład konstrukcja linii montażowej wymaga, żeby została ona zwiększona. Korzystając z giętarek CNC, można to zrobić, zachowując bardzo dobrą cenę, a przede wszystkim mając pewność, że wszystkie elementy będą wykonane w dokładnie tak sam sposób. To ważne, bo w szerszym ujęciu często łatwiej jest zmodyfikować cały proces produkcji, jeśli półprodukty są nieidealne, ale identyczne, niż kiedy 90% jest doskonałych, ale dla 10% i tak trzeba zmienić konfigurację linii. Oczywiście jeśli wybierze się odpowiedniego wykonawcę procesu gięcia, to całe te rozważania będą wyłącznie teoretyczne, bo jakość i powtarzalność nie będą podlegały dyskusji.

Cena jest już odpowiednio niska

Kiedy technologia CNC dopiero pojawiała się na rynku, była z oczywistych powodów dość kosztowna, a przy tym wciąż niedopracowana w paru aspektach. Dziś tego problemu nie ma. Prawidłowo skonfigurowane obrabiarki mogą przeprowadzić wielopłaszczyznowe gięcie blach CNC w bardzo krótkim terminie, z wysoką dokładnością i często będzie to także najkorzystniejsza finansowo oferta na rynku. Jeśli względy technologicznie nie wykluczają użycia giętarek, to często właśnie one są rozwiązaniem z wyboru w wielu branżach, od AGD, przez automotive, aż po przemysł lotniczy. Nawet relatywnie krótkie serie, choć nie tak opłacalne jak długie, można dziś giąć na maszynach CNC za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Autor:
HMM Steel
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także