empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-12-03
Spawarki laserowe, giętarki do rur i prasy krawędziowe – do czego służą?

Spawanie laserowe to proces, który polega na stapianiu styków łączonych elementów, za pomocą ciepła, które otrzymywane jest przy pomocy dużej energii i gęstości przez rozprowadzenie skoncentrowanej wiązki światła. Nieprzerwana moc i jakość wiązki, możliwa jest dzięki wykorzystaniu jednomodułowego zasilania fibrowego. Spektrum mocy lasera, jest w pełni regulowany, co umożliwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb produkcyjnych. Taki laser spawający, jest optymalnym pomysłem, do wykorzystania podczas produkcji zautomatyzowanej, zrobotyzowanej czy wieloseryjnej.

Popularność stosowania lasera do przemysłowego spawania, zawdzięcza swojej wydajności i łatwości w użytkowaniu. Jest to o wiele praktyczniejsza i szybsza metoda, niż tradycyjne metody spawalnicze. To o wiele bardziej ekonomiczny i elastyczniejszy proces, który jednocześnie spełnia wszystkie warunki bezpieczeństwa i redukuje koszty, związane z obsługą.

Spawarki lasereowe (https://centrummaszyncnc.pl/maszyny/spawarki-laserowe) są bardzo uniwersalnym sprzętem, z powodzeniem można wykorzystywać je nawet na delikatnych powierzchniach.

Laser spawający cechuje się właściwościami, które pomagają łączyć różnego rodzaju materiały, o różnych kształtach i grubości. Spawy, które powstają są bardzo trwałe, a jednocześnie mało widoczne. Po zakończeniu spawania, nie jest konieczna żadna dodatkowa obróbka.

Dużym plusem spawarek laserowych jest to, że nie istnieje konieczność ich stałej konserwacji. Ich ergonomia i niewielki rozmiar, sprawia że swobodnie można je przenosić między roboczymi stacjami.

Obecnie laserowa technologia, wykorzystywana podczas procesu spawania, wykorzystywana jest w wielu dziedzinach przemysłu, jest to m.in. elektronika, motoryzacja, lotnictwo, astronautyka, wytwarzanie energii, produkcja matryc i urządzeń sanitarnych. Coraz to nowsze opracowania techniczne, pozwalają na wykorzystywanie wiązek laserowych w jeszcze szerszym wachlarzu zastosowań.

Prasy krawędziowe – do czego służą?

Obecna technika, daje nam mnóstwo możliwości. Na rynku do dyspozycji mamy szeroki wachlarz maszyn i narzędzi, które z powodzeniem wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu. Jednym z praktycznych rozwiązań, są prasy krawędziowe. Do czego służą te maszyny?

Przeznaczeniem tych maszyn jest gięcie blachy w odpowiedni sposób. Zaginanie elementów z takiego materiału, może mieć wiele zastosowań. W przypadku krawędziowej prasy, liczy się przede wszystkim dokładność pracy urządzenia. Elementami podstawowymi tego sprzętu jest matryca oraz stempel. To od nich zależy precyzja i sposób, w który zaginana będzie blacha.

Wybierając odpowiednie prasy krawędziowe (https://centrummaszyncnc.pl/maszyny/prasy-krawedziowe), należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Po pierwsze, ważny jest nacisk wyrażony w tonach. Poza tym największa długość gięcia oraz moc również jest ważnym czynnikiem, w przypadku wybierania takiego rodzaju sprzętu. Innym przydatnym parametrem są oczywiście rozmiary samej maszyny i jej waga.
Dokonując zakupu prasy krawędziowej, należy użytkować ją zgodnie z zalecaniami producenta, oraz dbać o jej cykliczny serwis.

Giętarki do rur i profili

Giętarka to urządzenie, które ma za zadanie w sposób powtarzalny i precyzyjny zaginać materiał na zimno. Najbardziej popularną formą ich wykorzystania są pręty, profile nierdzewne, stalowe, aluminiowe, miedziane, rury cienkościenne calowe i metryczne.
Urządzenia te, świetnie sprawdzają się przy produkcji instalacji grzewczych, dekoracyjnych elementów, w warsztatach remontowych i ślusarskich. Giętarki do rur (https://centrummaszyncnc.pl/maszyny/gietarki) są skonstruowane tak, aby ich użytkowanie było jak najbardziej komfortowe i było możliwe w pojedynkę, bez użycia dodatkowych środków.

 

Autor:
Centrum Maszyn CNC
Źródło:
Linkhouse

Czytaj także