Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2018-12-04
Dlaczego tak ważne jest uzdatnianie sprężonego powietrza w zakładzie?

Dla zakładów przemysłowych, które wykorzystują sprężone powietrze esencjonalne jest uzdatnianie powietrza. Pod pojęciem uzdatnianie sprężonego powietrza, kryją się takie pojęcia jak: filtracja, osuszanie, oziębianie i podgrzewanie sprężonego powietrza. W poniższym artykule skupimy się na pierwszych dwóch pojęciach, czyli na filtracji oraz osuszaniu.

Oziębianie i podgrzewanie sprężonego powietrza jest używane w specyficznych zastosowania przemysłowych, tylko pod konkretne aplikacje, które wymagają określonej temperatury sprężonego powietrza.

Filtracja jest podstawowym sposobem uzdatniania powietrza. Pod tym pojęciem kryją się separatory oraz filtry sprężonego powietrza. Filtry i separatory oczyszczają powietrze z drobin wody, cząstek stałych oraz oleju, tudzież aerosoli oleju. Często mylonym pojęciem jest to: że filtry osuszają sprężone powietrze – filtry jedynie w sposób fizyczny stanowią barierę na której zatrzymują się drobinki wody, oleju i cząstek stałych. Tak więc filtry tylko i wyłącznie filtrują cząstki stałe i olej, według normy klasy jakości powietrza ISO 8573.1. Oczywiście również odseparują wodę, która wkropli się przed filtrami.

Częstym problemem w instalacjach sprężonego powietrza jest wykraplanie się wody. Tak jak było wspominane wcześniej filtry fizycznie mogą odseparować wodę już wykroploną w sprężonym powietrzu, jednak aby wykroplić wilgoć ze sprężonego powietrza trzeba zastosować osuszacze. Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje osuszaczy: osuszacze ziębnicze (inaczej freonowe lub osuszacze kondensacyjne) oraz osuszacze adsorpcyjne.

 

rys.1: osuszacz kondensacyjny w instalacji sprężonego powietrza
rys.1: osuszacz kondensacyjny w instalacji sprężonego powietrza

rys.2: osuszacz adsorpcyjny zarządzany z poziomu PC
Rys.2: Osuszacz adsorpcyjny zarządzany z poziomu PC, zobacz więcej na:
http://www.pneumat.com.pl/osuszacze_adsorpcyjne

 

Główną różnicą pomiędzy nimi jest ciśnieniowy punkt rosy, do którego jest schładzane powietrze, a co za tym idzie wykrapla się woda do zadanej temperatury w zależności od osuszacza. Przedstawione dwa urządzenia jako jedyne można uważać, za faktyczne osuszacze, czyli urządzenia, które wytrącają wilgoć. Problem wody/wilgoci w przemyśle w którym używane jest sprężone powietrze często jest bagatelizowany. Jest to związane z kosztem takich urządzeń jakimi są osuszacze i wiele osób, ma nadzieję, że zastosowanie zwykłych filtrów rozwiąże im problem. Przy sprzyjających warunkach pracy kompresorowni, można zminimalizować pojawianie się wody w instalacji. Jednak przy instalacjach stalowych, trzeba brać również pod uwagę, że przy wilgotności względnej rzędu 40% i wzwyż, zaczynają się procesy korodujące – dlatego tak ważne jest, aby być świadomym w jakim przedziale temperatur będzie pracować instalacja, aby nie dopuścić do procesów korodujących. Oczywiście są również inne sposoby na zapobieganie powstawania korozji spowodowanej zbyt dużą wilgotnością względną – takim na przykład sposobem jest użycie odpowiedniej instalacji.

Rys.3: Osuszacz ziębniczy w profesjonalnej sprężarkowni
Rys.3: Osuszacz ziębniczy w profesjonalnej sprężarkowni

 

Jak ważne jest dbanie o prawidłowe uzdatnianie sprężonego powietrza, można wycenić tylko z czasem. Są trzy główne aspekty dlaczego warto zainwestować w odpowiednie urządzenia na początku inwestycji zawierającą zasilanie oraz instalacje sprężonego powietrza.

 

Wykres 1: Koszty które mogą być zredukowane poprzez wykorzystanie praw
Wykres 1: Koszty, które mogą być zredukowane poprzez wykorzystanie prawidłowej filtracji

  • Koszty strat sprężonego powietrza – jest to związane z nieszczelnościami na instalacji, które są spowodowane korodowanie instalacji, których można uniknąć poprzez zastosowanie odpowiedniego uzdatniania powietrza, albo poprzez zastosowanie odpowiedniej instalacji;
  • Koszty serwisowe urządzeń – poprzez dostarczenie do urządzeń sprężonego powietrza o zbyt niskiej jakości, mogą występować problemy eksploatacyjne, albo uszkodzenie urządzenia, co powoduje koszt serwisowy/naprawy urządzenia;
  • Koszty inwestycyjne nowych urządzeń – przez awarie sprzętu lub jego całkowite zniszczenie, spowodowane zbyt niską jakością sprężonego powietrza generuje to nowe koszty związane z zakupem nowego urządzenia.

Powyższe koszty można zminimalizować poprzez dobranie odpowiedniego uzdatniania powietrza, warto też konsultować z dostawcami urządzeń jaka wymagana jest klasa czystości powietrza według ISO 8573.1 w celu zabezpieczenia się i wyeliminowania ewentualnych problemów związanych z dostarczeniem nieprawidłowego zasilania pneumatycznego do maszyny/urządzenia.

Tabela 1: Tabela ISO 8573.1
Tabela 1: Tabela ISO 8573.1

Autor:
Tomasz Zieliński - Doradca techniczno-handlowy w Pneumat System
Źródło:
pneumat.com.pl

Czytaj także