Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2019-01-28
Inteligentna oprawka narzędziowa SCHUNK

iTENDO - reguluje proces skrawania w czasie rzeczywistym

 

1809-SCHUNK-iTENDO.jpg

 

Drgania, rysy, awaria narzędzia – zagrożenia, które dotychczas spędzały wielu operatorom sen z powiek, wkrótce staną się przeszłością: wraz z inteligentną hydrauliczną oprawką narzędziową iTENDO, firma SCHUNK i startup TOOL IT prezentują pierwszą na świecie oprawkę narzędziową, która monitoruje proces obróbki bezpośrednio na narzędziu i umożliwia sterowanie parametrami skrawania w czasie rzeczywistym.

 

Inteligentne oprawki narzędziowe firmy SCHUNK, stworzone we współpracy z Uniwersytetem Technologicznym w Wiedniu i wiedeńską firmą TOOL IT GmbH, w pełni wykorzystują potencjał zintegrowanego monitorowania procesu bezpośrednio w miejscu formowania wiórów. Firma SCHUNK podsumowuje tę strategię określeniem „jak najbliżej detalu": inteligentne urządzenie umieszczone jest w pierwszym niezużywającym się elemencie osprzętu obrabiarki, znajdującym się najbliżej detalu. Inteligentne urządzenie, które początkowo będzie oferowane w połączeniu z hydraulicznymi oprawkami narzędziowymi SCHUNK TENDO w 2019 roku, umożliwia pełną dokumentację stabilności procesu, bezobsługowe monitorowanie wartości granicznych, wykrywanie uszkodzenia narzędzia oraz sterowanie prędkością obrotu i posuwem w czasie rzeczywistym. 

małe 1809-SCHUNK-iTENDO_Anwendung.jpg

 „iTENDO to kamień milowy w rozwoju technologii oprawek narzędziowych" – podkreśla dyrektor generalny, Henrik A. Schunk. „Po raz pierwszy dokonaliśmy połączenia doskonałych właściwości mechanicznych naszej flagowej oprawki TENDO z możliwościami, jakie daje cyfrowe monitorowanie procesu". Zdaniem Friedricha Bleichera, dyrektora zarządu Instytutu Technologii Produkcji (IFT) Uniwersytetu Technologicznego w Wiedniu i założyciela firmy TOOL IT, inteligentna oprawka narzędziowa umożliwia wyjątkową synergię: „Wbudowane systemy technologiczne, to kombinacja najwyższego stopnia przejrzystości procesu z potencjałem autonomicznego sterowania obróbką bez konieczności rezygnacji przez użytkowników z jakości i osiągów sprawdzonych precyzyjnych oprawek narzędziowych" – wyjaśnia Bleicher.

Geometria i wydajność pozostają bez zmian przy dostępności danych czujników

Oprawki narzędziowe ze zintegrowaną inteligencją procesową mają takie same kontury kolizyjne, jak tradycyjne mocowania oprawek narzędziowych. Jak zawsze możliwe jest stosowanie chłodziwa. Inteligentny system, wyposażony w czujnik, baterię i przekaźnik, rejestruje proces bezpośrednio na narzędziu, przekazuje dane bezprzewodowo do odbiornika w maszynowni, a stamtąd za pośrednictwem kabla do modułu sterująco-kontrolnego, gdzie dane są poddawane ocenie. Parametr niezbędny dla stabilności procesu jest ustalany w sposób ciągły za pomocą algorytmu. W zależności od zastosowania, możliwe jest użycie usługi sieciowej do zdefiniowania zarówno dokładnych wartości granicznych, jak i odpowiednich reakcji na ich przekroczenie. Cały proces odbywa się w zamkniętej pętli kontrolnej obrabiarki, co gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa danych.

Stała kontrola i regulacja obróbki

W trakcie obróbki inteligentna oprawka narzędziowa stale analizuje proces obróbki. Jeśli przebieg procesu stanie się niestabilny, urządzenie może zatrzymać proces w czasie rzeczywistym, bez konieczności interwencji operatora, zredukować parametry do ustawionych wcześniej wartości podstawowych, lub dokonać adaptacji wartości tak, aby przywrócić stabilność skrawania. System umożliwia zarówno kompletne dokumentowanie procesu i monitorowanie wartości granicznych, jak również poprawę jakości obróbki poprzez automatyczną regulację parametrów skrawania, gdy występują drgania. Ponadto inteligentne oprawki narzędziowe mają za zadanie umożliwiać analizę stanu narzędzia i zwiększać tempo skrawania metalu. System jest bardzo łatwy w doposażaniu i nie wymaga modyfikacji ani wymiany podzespołów obrabiarki. Ponieważ algorytmy pracują niezależnie, a operator definiuje jedynie dokładne wartości graniczne i reakcje na ich przekroczenie, nie ma potrzeby przeprowadzania specjalistycznej analizy ustalonych danych. Zamiast tego system zarządza procesem autonomicznie w czasie rzeczywistym na podstawie specyfikacji

Część standardowej oferty na rok 2019

W pierwszej kolejności firma SCHUNK oferuje inteligentne mocowania oprawek narzędziowych, dobrane do indywidualnych potrzeb w branży projektowej. Na początku 2019 roku planowane jest wprowadzenie ich do standardowej oferty oprawek narzędziowych. Oprócz hydraulicznych oprawek narzędziowych TENDO, w przyszłości także inne oprawki narzędziowe z programu SCHUNK Total Tooling zostaną wyposażone w inteligentne systemy czujników.

Źródło:
SCHUNK
Dodał:
SCHUNK Intec Sp. z o.o.

Czytaj także