empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-01-26
Jakie parametry powinna mieć dobra stacja lutownicza?

Stacja lutownicza to bardzo uniwersalne elektronarzędzie. Przyda się w zawodach takich jak: elektryk, elektronik czy instalator. Również osoby lubiące majsterkować w domu, nie obejdą się bez tego narzędzia. A czym kierować się przy wyborze stacji lutowniczej i jakie powinna mieć ona parametry? 

stacja lutownicza Yihua z lampą i lupą
stacja lutownicza Yihua z lampą i lupą

Stacja lutownicza: Co to i jakie mamy rodzaje?

Stacje lutownicze, czyli potoczne lutownice w głównej mierze przeznaczone są do spajania metalowych elementów przy użyciu spoiwa, w tym wypadku lutu o temperaturze o kilka stopni obniżonej niż temperatura spajanych elementów. Czym różni się spawanie od lutowania elementów? Tym, że przy użyciu stacji lutowniczej, łączone elementy nie są topione. Wyróżniamy dwa główne rodzaje lutowania: miękkie oraz twarde. Czym one są? 

lutownica precyzyjna dla poczatkujących
lutownica precyzyjna dla poczatkujących

Lutowanie miękkie

Odbywa się w temperaturach od 250 do maksymalnie 400 stopni Celsjusza. Tego typu lutowanie odbywa precyzyjna lutownica do spajania przewodów oraz układów elektrycznych lub elektronicznych. Stacja tego typu może być użyta do połączenia rynien, wodociągów czy blach np. na dachu. Materiałami, które lutuje się tzw. miękko są np. stal czy miedź oraz cynk. Do takich należą m.in. stacje lutownicze kolbowe Yihua (https://diolut.pl/stacja-lutownicza-kolbowa-c-3_787_209.html/producent=29). 

Stacja lutownicza grotowa Yihua z lampą i lupą
Stacja lutownicza grotowa Yihua z lampą i lupą

Lutowanie twarde powyżej 450 stopni Celsjusza

Stacja hot air zdoła dokonać lutowania tego typu. Stacje lutownicze hot air Yihua (https://diolut.pl/stacja-lutownicza-hot-air-c-3_787_210.html/producent=29) firmy Diolut (https://diolut.pl/), będąc odporną na działanie wysokich temperatur, sama wykorzystuje gorące powietrze. Dzięki temu znajdzie zastosowanie przy stali molibdenowej, węglowej, wolframowej, niklowej itp. Nada się też do spajanie złota, srebra i miedzi.
Jaki typ stacji lutowniczej wybrać?
Jeżeli zastanawiamy się, jaką stację lutowniczą wybrać, poniżej przedstawimy dwa rodzaje stacji. 

Jak lutować i jaką stację lutowniczą wybrać
Jak lutować i jaką stację lutowniczą wybrać

• Lutownica grzałkowa - oporowa

Jest to najpopularniejszy spotykany rodzaj stacji lutowniczych. Stacja do lutowania wytwarza ciepło na zadaną temperaturę, jak stacja hot air, i przenosi je do gruntu przez drucik. Sprzęt mimo wszystko jest dość lekki, bowiem posiada on osobny zasilacz. Jest wykorzystywana w zakładach produkcyjnych i opiera się na dość łatwych, jak już wiemy, zasadach działania, natomiast nadmuch jest wystarczający. Moc wystarcza dla początkującego elektryka. Na rynku znajdziemy też bardziej zaawansowane stacje lutownicze 2w1 (https://diolut.pl/stacja-lutownicza-2-funkcyjna-c-3_787_52.html/producent=29).

• Lutownica gazowa oraz na baterie

Produkty tego typu są zasilane na gaz. Najczęściej jest to propan - butan. Są zatem w pełni niezależnymi od sieci elektrycznych. Sprawdzą się zatem w zakładach pracy skoncentrowanych na precyzji i wykorzystaniu ogromnej mocy maszyn. Są również niebywale mobilne, zatem możemy używać ich poza warsztatem pracy, np. w garażu lub przydomowym warsztacie. . Z kolei modele na baterie są, jak sama nazwa wskazuje, zasilane na baterie. 

stacja lutownicza Hot air z zestawem do spawania plastików
stacja lutownicza Hot air z zestawem do spawania plastików

Aby nasza praca była sprawna i efektywna potrzebujemy sprawdzonych i solidnych stacji lutowniczych, takich jak firmy yihua. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że maszyna przetrwa lata, a spajany materiał się nie zniszczy. Warto zatem kupować w profesjonalnych sklepach z elektryką oraz poradzić się fachowca, doradcy o idealny model lutownicy do danego materiału i zasilanego w wymagany przez nas: użytkowników stacji, sposób. Możemy też porównać ceny w internecie i wybrać najlepszy oraz najtańszy typ urządzenia, dostosowany do naszej pracy. Majsterkowicze tym bardziej powinni poradzić się osoby, która zna się na tego typu technicznych zagadnieniach. Zatem już wiemy, gdzie i jak szukać narzędzi elektrotechnicznych

Autor:
Diolut
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także