Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-03-09
Napędy obrotowe - podstawowe informacje

Napędy obrotowe to elementy pneumatyczne, których zadaniem jest zapewnianie ruchu obrotowego o stałym lub regulowanym kącie obrotu. W ich konstrukcji przewidziane są specjalne tłoki, które napędza sprężone powietrze. W naszym artykule przedstawiamy najpowszechniejsze zastosowania napędów obrotowych oraz ich najważniejsze zalety. Przekonaj się, co sprawia, że zainteresowanie nimi użytkowników jest tak duże.

Napędy obrotowe - zastosowanie

Nowoczesne napędy obrotowe (https://pneumatyka-smc.24inter.pl/Napedy-obrotowe-c84) to powszechnie wykorzystywane rozwiązanie zarówno w gospodarce, jak i wielu dziedzinach życia. Użytkownicy decydują się na nie w przemyśle, transporcie czy energetyce. Nierzadko pojawiają się także wśród podstawowych elementów linii produkcyjnych, gdzie ich podstawowym zadaniem jest wprawienie ich w ruch.

Należy podkreślić, że proponowane przez nowoczesnych producentów napędy obrotowe wykazują się dużą uniwersalnością. Wynika to z faktu, że w zależności od konkretnego modelu mogą obracać się w zakresie 90-180 stopni, co pozwala na dopasowanie ich do wielu zróżnicowanych zadań. Nie da się jednak ukryć, że ich najpowszechniejszym zastosowaniem są fabryki - to właśnie one bowiem pozwalają na automatyzację transportu komponentów przygotowywanych w przedsiębiorstwie. 

Napędy obrotowe
Napędy obrotowe

Nowoczesne napędy obrotowe mogą być wykorzystywane wszędzie, gdzie do prawidłowego działania systemów czy urządzeń istotna jest lekkość. Co więcej, wykorzystujemy je głównie w tych przypadkach, w których nie potrzeba bardzo dużej mocy. Sprawdzają się w instalacjach i systemach, gdzie istotne są bezproblemowa eksploatacja i niewielka waga - napędy obrotowe są bowiem łatwe w konserwacji (ze względu na czynnik roboczy, którym jest niegenerujące zanieczyszczeń sprężone powietrze).

Napędy obrotowe pneumatyczne - zalety

Dlaczego napędy obrotowe wykorzystujące do swojego działania sprężone powietrze są częściej wybierane niż ich hydrauliczne odpowiedniki? Nie da się ukryć, że mają sporo niepodważalnych zalet, wśród których należy wymienić przede wszystkim:
• prostą budowę, która jednocześnie jest bardzo trwała i niezawodna,
• możliwość wykorzystywania w zróżnicowanych aplikacjach,
• wygodę użytkowania,
• bezpieczeństwo stosowania dla użytkowników - brak konieczności podłączania do prądu i zerowa emisja zanieczyszczeń,
• prostą instalację - zużyte powietrze jest odprowadzane do otoczenia, a więc nie potrzeba przewodów powrotnych czynnika,
• łatwość automatyzacji.

Należy także podkreślić, że napędy obrotowe mogą być stosowane w środowisku przeciwwybuchowym - spełniają umożliwiające to rygorystyczne wymogi. Bez dodatkowej wysokiej klasy obudowy, w którą należałoby wyposażyć odpowiedniki hydrauliczne, mogą pracować w przestrzeni cechującej się dużą wilgotnością. Ich praca jest możliwa w szerokim zakresie temperatur. Użytkownicy doceniają także łatwość kontrolowania i zabezpieczania przed przeciążeniami.

Co istotne, nowoczesne napędy obrotowe wykorzystujące sprężone powietrze do swojego działania mogą osiągać bardzo wysokie prędkości ruchu. Dzięki nim siłowniki liniowe (https://pneumatyka-smc.24inter.pl/Silowniki-liniowe-c72) działają z bardzo dużą prędkością.

Gdzie zamówić napędy obrotowe?

Jeśli zależy ci na wysokiej jakości rozwiązaniach, które będą podnosić efektywność działania twojego przedsiębiorstwa, postaw na współpracę z najlepszymi i zdecyduj się na zakup elementów pneumatycznych z oferty firmy Inter Trade (https://pneumatyka-smc.24inter.pl/). Zapewniają dostęp do szerokiej gamy produktów, spośród których z pewnością znajdą modele idealnie dopasowane do twoich potrzeb. Zatrudnieni specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie we współpracy z przedstawicielami zróżnicowanych gałęzi przemysłu i branżową wiedzę, co pozwala im na zapewnienie fachowego doradztwa każdemu klientowi.

Autor:
Inter Trade
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także