empty
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2023-04-13
Śrutownice wirnikowe: zalety, trwałość i wybór właściwej

Śrutownice wirnikowe to maszyny wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym i budowlanym. Pracują niemal nieustannie przez kilka do nawet kilkunastu lat, usprawniając obróbkę małych i dużych elementów.

Jak trwałe są śrutownice wirnikowe i od czego to zależy?

Śrutownice wirnikowe projektowane są z myślą o co najmniej kilkuletnim okresie eksploatacyjnym. W praktyce niektóre modele zachowują użyteczność przez kilkanaście lat, choć najczęściej w tej perspektywie będzie już konieczne przeprowadzenie pewnych dalej idących prac konserwacyjnych. Od czego ostatecznie zależy, jak długo śrutownica wirnikowa będzie pozostawała w eksploatacji?

Materiał. Ponieważ śrutownica jest poddawana ciągłemu obciążeniu i zawsze pozostaje narażona na mniejsze lub większe uszkodzenia mechaniczne, zastosowanie odpowiednich materiałów do produkcji nie tylko korpusu, ale też zawieszeń, haków czy podajników ma tu kluczowe znaczenie.

Jakość wykonania. Nawet najlepszy materiał nie będzie odporny na uszkodzenia, jeśli jakość wykonania będzie niska. Ścisłe łączenia, odpowiednie zabezpieczenia przed drganiami, uszkodzeniami mechanicznymi czy pęknięciami sprawiają, że przewidywany okres eksploatacyjny może zostać znacząco wydłużony.

Typ śrutownicy. Na rynku dostępnych jest kilka typów śrutownic wirnikowych różniących się między sobą szczegółami konstrukcyjnymi. Z każdym z nich związane są określone możliwości, ale i określone ograniczenia, których ominąć się nie da.

Częstość i dokładność konserwacji. Śrutownica wirnikowa wymaga okresowej konserwacji. Jeśli przebiega ona zgodnie z zaleceniami producenta, to pozwala na wydłużenie czasu pracy, jednak zaniedbanie procedur naprawczych i wymiany elementów podlegających zużyciu, nawet jeśli nie przekłada się natychmiast na jakość obróbki, to może skrócić żywotność śrutownicy.

Idealna śrutownica wirnikowa: jakie ma zalety i jaką ją dobrać?

Śrutownice wirnikowe mają wiele zalet, z których największą jest prawdopodobnie potencjalnie wysoka wydajność. Finalnie zależy ona od wielu czynników, jednak w założeniu śrutownice wirnikowe mogą w bardzo wysokim tempie przygotowywać elementy do dalszego opracowania. Same nie wymagają przy tym przesadnie częstej konserwacji, a ich praca może być w dużym stopniu zautomatyzowana.

Ocena zalet poszczególnych maszyn jest jednak w pełni zależna od zastosowania. Wydajność, moc, konstrukcja czy dopasowanie do pracy z konkretnymi materiałami będą wpływały na to, czy w konkretnym przypadku śrutownica wirnikowa spełni pokładane w niej nadzieje. Stąd też tak duży nacisk kładzie się na maksymalną specjalizację tych maszyn – tylko śrutownica dobrana pod konkretne zastosowania będzie pozwalała osiągnąć pełen sukces.

Autor:
BLASTECH
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także