Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-02-05
Systemy ERP w branży metalowej - wszystko co należy wiedzieć!

Przedsiębiorstwa produkcyjne działające w przemyśle metalowym bardzo często są zobligowane do wdrożenia narzędzi, które wspierają procesy wytwórcze, zarządzanie oraz planowanie produkcji. Niekiedy liczba klientów, ich preferencje oraz zmiany decyzji sprawiają, iż niezbędne jest wprowadzenie systemu, który będzie kontrolował oraz zarządzał całym procesem produkcyjnym. Dlatego też powstał system ERP, który jest czynnikiem kluczowym w kwestii jak planować produkcję oraz jak zarządzać zasobami w przedsiębiorstwie metalowym.

Dlaczego wdrożenie systemu ERP w przemyśle metalowym jest tak istotne?


Obecnie w przedsiębiorstwach produkcyjnych, zwłaszcza w branży metalowej można zaobserwować coraz większe zainteresowanie ze strony klientów indywidualnych. Wielu klientów podejmując współpracę z przedsiębiorstwem w branży metalowej coraz częściej decyduje się na ustalenie własnej koncepcji danego projektu czy też zmian jakie według jego opinii muszą zostać wdrożone. Wiąże się to z planowaniem dużej ilości złożonych projektów oraz zarządzaniem procesu produkcyjnego czy też optymalizacją kosztów. Dlatego też system ERP w takim przedsiębiorstwie jest niezwykle kluczowy dla automatyzacji procesów produkcyjnych czy też zarządzania zasobami.

W celu efektywnego wdrożenia systemu ERP dla branży metalowej istotne jest określenie potrzeb, dla których ten system ma działać. Powszechnie wiadomo, iż dzięki temu systemowi można skutecznie zarządzać procesami produkcyjnymi i analizować wszelkiego rodzaju koszty we wszystkich obszarach. Co więcej oprócz samego wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie bardziej istotne jest również wsparcie ze strony partnerów biznesowych, którzy zapewniają rzeczową i fachową obsługę systemu od strony technicznej. Bez wsparcia ze strony technicznej system ERP może zacząć działać niepoprawnie co może skutkować spadkiem zleceń i w efekcie spadkiem zaufania ze strony klientów.

Jakie są zalety wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie metalowym?


Dzięki wdrożeniu systemu ERP w przedsiębiorstwie metalowym można czerpać z ogromnego pakietu korzyści zyskując tym samym dobrą opinię wśród klientów. Można do nich zaliczyć m.in:

  • oszczędność czasu w planowaniu i zarządzaniu procesami produkcyjnymi - automatyczne ustawienie systemu ERP pozwala na sprawne i efektywne zarządzania wszelkimi procesami produkcyjnymi;
  • zarządzanie zasobami oraz bilansowanie zasobów w przedsiębiorstwie metalowym;
  • optymalizacja kosztów produkcji w przedsiębiorstwie - polega na usprawnieniu wyliczenia technicznych kosztów produkcji czy też usprawnieniu kontroli jakości;
  • zapewnienie integracji z wewnętrznymi systemami produkcji w branży metalowej - system ERP zapewnia integrację z takimi programami jak CAD i Solidworks.
Źródło:
Rekord SI
Dodał:
Rekord SI sp. z o.o.