Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-02-14
Zatępianie krawędzi blach na promień

zatępiarki krawedzi blach na R

Coraz większe wymagania stawiane kontrukcjom metalowym (w tym w zakresie zabezpieczenie antykorozyjnego) determinują ich projektantów do odpowiedniego przygotowania krawędzi. 

Najczestszym sposoboem przygotowania konstrukcji przed zabezpieczeniem antykorozyjnym, jest zatępianie jej krawędzi przez zeszlifowanie. Niestety choć jakby się mogło wydawać - nie jest to proces dający odpowiednie efekty a mianowicie - Aby pokrycie utrzymywało się trwale na krawędzi, musi być ona przygotowana w odpowiedni sposób (co określają odpowiednie normy). Proces szlifowania klasyczną szlifeką ręczną nie daje gwarancji takiego przygotowania. Niewłaściwe przygotowanie krawędzi może z kolei prowadzić do szybiej degradacji powłoki na krawędzi takiego elementu. 

powłoka.jpg

 

Aby odpowiednio przygotować krawędzie detalu przed pokryciem ją powłoką antykorozycjną warto zstosować odpowiednie narzędzie dla uzyskania właściwego kształtu, co z kolei gwarantuje właściwe podłoże dla powłoki. Takim kształtem jest promień (minimum R2 jak wynika z dotychczasowych norm / w niejtórych rodzajach konstrukcji nawet R3 i więcej). 

Dla uzyskania promienia warto zastosować maszyny operujące głowicą frezującą wyposażoną w odpowiednie płytki kształtowe, które odwzorują promień na krawędziach blachy. 

na promień

IMG20200117102415 do oferty.jpg

duży promień fazy.jpg

Głowice operują w dwu rodzajach maszyn :                  - fazowarkach stacjonarnych do elementów prostych  - fazowarkach ręcznych do skomplikowanych kształtów (łuki, otwory itp).              W zależności od zastosowanej płytki można uzyskiwać promienie od R1 do nawet R15.

 Fazowarka stacjonarna do prostoliniowych detali

IMG20201105093513.jpg

 

Warto podkreślić, że zatępianie krawędzi wykonuje się nie tylko przed malowaniem ale także jako proces mający na celu :

 

 

 

 

 

 

- przygotowanie otworów po procesach ich wiercenia

- wygładzenia krawędzi otworów przed prowadzeniem przez nie instalcji kablowych, rur itp.

- zaoblenia krawędzi detali w elementach konstrukcji obciążaonych dynamicznie takich jak : uszy i haki elementów dźwigowych, łopaty entylatorów itp. 

Zobacz film Ręczne fazowarki krawędzi na promień

 

 

 

 

                             

Autor:
Piotr Wielgat
Źródło:
ukosowarki.com.pl
Dodał:
IN TECH MET Sp. z o.o.

Czytaj także