
Edgecam świętuje swoje 30-lecie. Pakiet CAM został uruchomiony przez Pathtrace, we współpracy z Uniwersytetem Surrey w 1983 roku.
Pakiet oprogramowania był znany wcześniej jako PMS (Pathtrace Manufacturing System) oraz PAM (Pathtrace Advanced Manufacturing System); opierał się o platformę DOS. Wraz z pojawieniem się Windowsa 95 i nowej wersji oprogramowania, zostało ono przemianowane na Edgecama, jakiego wszyscy znamy.
Obecna siedziba firmy leży blisko tej pierwotnej w Reading. Spółka rozwija wciąż swoje oprogramowanie CAM, będąc zarazem częścią Vero Software.
W latach osiemdziesiątych program bazował na siatce drutowej oraz powierzchniach. Wraz z rozwojem Mechanical Desktop oraz oprogramowania Pro Engineer, a następnie SolidWorks, Solid Edge i Inventora, Edgecam ewoluował w oprogramowanie oparte o technikę bryłową. Przełomem był rok 1999,w którym Edgecam obsługiwał modele z większości wymienionych wyżej programów CAD.
Dzięki temu oprogramowanie nie musiało samo dokonywać stratnej konwersji importowanych plików. Wiele systemów ma z tym problemy do dziś, posiłkując się standardowymi plikami wymiany danych 3D, jak .igs czy .stp.
Dzisiejsza wersja programu zawiera wiele udogodnień dla programistów CNC, którzy mogą kontrolować niezwykle dokładnie trasy narzędzi i zarządzać strategiami obróbki. Inżynierowie mogą importować do programu całe środowiska produkcyjne wraz z punktami zerowymi wykorzystywanych maszyn.
W czasach Pathtrace'a, PMS był oprogramowaniem przełomowym, ponieważ wychodził poza warsztat narzędiowy. Komputery PC, które szturmem podbijały wszystkie rynki, stały się wodą na młyn dla twórców tego oprogramowania.
Po 30 latach, Edgecama znajdziemy w 26 krajach świata; od 2011 pod szyldem Vero Software. Międzynarodowy potencjał oprogramowania zostanie zaprezentowany w tym roku na licznych konferencjach m.in. w Pradze, Phoenix i Bangkoku.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- machinery.co.uk

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jakie oprogramowanie CAD/CAM sprawdzi się dla branży motoryzacyjnej?
Branża motoryzacyjna to sektor, w którym innowacyjność i precyzja są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu. Zastosowanie oprogramowania CAD/CAM odgrywa...
-
-
-