Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-07-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-07-23
Addytywne wytwarzanie wytrzymało test temperatury
Silnik rakietowy NASA
Silnik rakietowy NASA

Zespół wtrysku silnika rakietowego wykonany przy pomocy addytywnego wytwarzania został z powodzeniem przetestowany w USA. Uważa się, że demonstracja silnika przeprowadzona przez NASA Glenn Research Center oraz Aerojet Rocketdyne może prowadzić do stworzenia bardziej efektywnych silników rakietowych.

Seria zapłonów mieszanki ciekłego tlenu i gazowego wodoru za pomocą zespołu wtryskowego pokazuje, jakie miejsce zajmuje addytywne wytwarzanie w obecnej technice. Dzięki technologii SLS możliwe jest projektowanie elementów wytrzymujących ekstremalne warunki pracy i takich, które są krytyczne dla całej konstrukcji projektowanego urządzenia.

Aerojet Rockedyne zaprojektowało oraz wykonało wtryskiwacz za pomocą techniki addytywnego wytwarzania, która dzięki laserowi wysokiej mocy topi i spaja ze sobą proszki metali, tworząc z nich trójwymiarowe struktury.

„NASA przyznaje, że zarówno na Ziemi, jak i potencjalnie w przestrzeni kosmicznej, addytywne wytwarzanie daje nowe możliwości i znacznie zmniejsza koszty i cykl produkcji. W przyszłości, może uda się wykonywać tymi metodami całe zespoły silników.", powiedział Michael Gazarik z NASA.

Produkcja wtryskiwacza tego typu tradycyjnymi metodami zajęłaby ponad rok. Dzięki technologii SLS, czas ten został zredukowany do 4 miesięcy, przy 70-procentowej redukcji kosztów wytwarzania.

„Elementy silników rakietowych są bardzo skomplikowane i wymagają niezwykle precyzyjnej obróbki. Wtryskiwacz jest jednym z jego najdroższych elementów.", powiedział Tyle Hickan, który prowadził badania w centrum Glenn.

Manager programu w Aerojet Rocketdyne, Jeff Haynes, powiedział, że stworzenie tak krytycznego elementu jest milowym krokiem w zastosowaniach addytywnego wytwarzania.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
theengineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także