
Nowoczesne chwytaki pneumatyczne to rozwiązania dla przemysłu, które służą do transportu wybranego przedmiotu. To właśnie one chwytają i odpowiadają za trzymanie podczas przenoszenia oraz odłożenie w wybrane miejsce. Wyróżnia je bardzo praktyczna kompaktowa konstrukcja. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Nasz artykuł pozwoli ci uzyskać wszystkie podstawowe informacje.
Chwytaki pneumatyczne - co warto wiedzieć?
Chwytaki pneumatyczne przemysłowe są wykorzystywane do transportu obiektów. Mają zwartą, kompaktową konstrukcję, a do wytwarzania siły zacisku używają sprężonego powietrza. Cechami charakterystycznymi są także stosunkowo prosta budowa i bardzo intuicyjne działanie. Przedsiębiorcy doceniają je z uwagi na fakt, że wyróżniają się wysoką dynamiką pracy, dzięki której możliwe jest znalezienie dla nich naprawdę wielu zastosowań. Nie bez znaczenia jest także niski koszt zakupu.
Jakie chwytaki pneumatyczne są dzisiaj dostępne na rynku? Przedsiębiorcy mogą zdecydować się na modele jedno- i dwustronnego działania o zakresie średnic tłoka 16, 20, 32 lub 50 mm. To właśnie od niej uzależniona jest siła chwytu - okazuje się, że masa przedmiotu może wahać się od zaledwie 4 do aż 60 kg.
Chwytak pneumatyczny - zasada działania
Przede wszystkim należy podkreślić, że chwytaki pneumatyczne to jeden z elementów w dziedzinie pneumatyki. Wykorzystujemy w niej sprężone powietrze, które przechodzi przez cały układ i dociera do chwytaka, by oddać nagromadzoną energię i zamienić ją w siłę pozwalającą uchwycić i utrzymać wybrany przedmiot do momentu, w którym nie znajdzie się on w ustalonym miejscu. Jak to możliwe? Sprężone powietrze naciska na szczęki, przez co chwytaki pneumatyczne zaciskają się z odpowiednią siłą na określonym obiekcie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że aby wszystko działało prawidłowo i w sposób kontrolowany, potrzebny jest odpowiednio zbudowany układ pneumatyczny. Niezbędne w tym celu pozostają zespoły przygotowania powietrza oraz zawory, które sterują chwytakiem.
Zastosowanie chwytaków pneumatycznych przemysłowych
Jedną z istotnych zalet, dzięki którym chwytaki przemysłowe cieszą się tak dużym uznaniem wśród przedsiębiorców, jest szeroki wachlarz zastosowania w procesach produkcyjnych. Warto zauważyć, że powstały celem wykorzystywania w aplikacjach, w których potrzebne jest przemieszczanie obiektów do przodu, do tyłu, w górę i w dół lub na boki. Co istotne, przenoszone przedmioty mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów - m.in. drewna, metalu, papieru czy szkła. Mogą także przyjmować nieregularne kształty.
Należy podkreślić, że chwytaki pneumatyczne sprawdzają się nie tylko w prostych procesach technologicznych, gdzie pojawia się 1 oś przemieszczenia. Z powodzeniem można wykorzystywać je także w zaawansowanych robotach i manipulatorach, w których przemieszczanie odbywa się w zakresie 3 osi. Dobrze jest wiedzieć, że chwytaki przemysłowe - w zależności od rodzaju - mogą być wykorzystywane we wszystkich układach, w których medium przenoszącym energię jest sprężone powietrze.
Gdzie najczęściej pojawiają się chwytaki przemysłowe? Przedsiębiorcy wykorzystują je przede wszystkim w robotach przemysłowych lub manipulatorach, które stosują do transportu bliskiego ładunków o różnej wielkości. Dzięki nim możliwe jest bowiem precyzyjne złapanie i przeniesienie wybranego przedmiotu z miejsca A do miejsca B. Właśnie dlatego wykorzystywane są szczególnie w pracy seryjnej - na liniach produkcyjnych, logistycznych czy montażowych. Nie da się ukryć, że ich odpowiednia konfiguracja jest gwarancją znacznie większej wydajności niż w przypadku pracy ręcznej.
Kategoria komunikatu:
Porady i ciekawostki branżowe
- Źródło:
- InterTrade

Czytaj także
-
Napędy obrotowe - podstawowe informacje
Napędy obrotowe to elementy pneumatyczne, których zadaniem jest zapewnianie ruchu obrotowego o stałym lub regulowanym kącie obrotu. W ich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-