Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-09-10   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-10
Cięcie laserem – gwarancja precyzji i niespotykanej jakości
Cięcie laserem – gwarancja precyzji i niespotykanej jakości

Cięcie laserem – gwarancja precyzji i niespotykanej jakości

W dzisiejszych czasach jakość integruje wszystkie czynności nakierowane na zapewnienie wysokiego poziomu produktów, to znaczy zgodnego z oczekiwaniami klientów, a także wymaganiami norm europejskich oraz różnych jednostek certyfikujących. Aktualnie, wdrażanie nowoczesnych technologii oraz ciągłe doskonalenie procesów wytwórczych zapewniają niezmienną, wysoką jakość oferowanych produktów. W aspekcie cięcia, za najnowocześniejszą technologię uważa się wykorzystanie energii lasera, który gwarantuje najwyższy poziom jakości wyrobu końcowego.

Charakterystyka cięcia laserem

Cięcie laserem (https://www.laserfabryka4x4.pl/) stanowi nowoczesną metodę obróbki, podczas której wykorzystywany jest strumień wiązki laserowej rozprowadzająca dużą ilość energii na względnie niewielkiej przestrzeni. Podczas stykania się promienia laserowego z powierzchnią określonego materiału, transferowana jest na nią duża część energii. Zależność ta umożliwia wykonanie bardzo precyzyjnych nacięć. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, iż procesowi stopienia, bądź też odparowania metalu w szczelinie cięcia musi towarzyszyć równoczesne oddziaływanie strumienia gazu, współtowarzyszącego wiązce laserowej. Jego głównym zadaniem jest usunięcie zbędnych materiałów ze szczeliny cięcia.

Rodzaje technik cięcia laserowego

Przez wzgląd na warunki technologiczne cięcia laserowego (https://www.laserfabryka4x4.pl/oferta/ciecie-laserem-blachy-2d), a zwłaszcza moc oraz jakość wiązki laserowej, a także prędkość cięcia i rodzaj gazu towarzyszącego, cięcie laserowe może być realizowane trzema różnymi technikami, tj.:
• cięcie w stanie ciekłym – gdzie najczęściej stosuje się argon bądź azot, co umożliwia niezwykle precyzyjne oczyszczenie ciętej powierzchni;
• cięcie reaktywne – gdzie wykorzystuje się albo strumień tlenu, albo mieszaninę chemiczną, która zawiera argon oraz tlen. W efekcie strumień gazu towarzyszącego wiązce laserowej nie tylko usuwa ciekły metal oraz pary metalu ze szczeliny cięcia, ale też wchodzi w reakcję egzotermiczną z ciekłym metalem, zapewniając dodatkową energię cieplną;
• cięcie z wykorzystaniem pęknięć – gdzie zastosowanie mają wiązki laserowe, które doprowadzają określoną część metalu do niezwykle wysokiej temperatury. Inaczej opisywany sposób można nazwać obróbką opierającą się na formowaniu przerw w materiale.

Korzyści wynikające z cięcia laserowego

Wdrożenie technologii laserowej do rozwiązań produkcyjnych zrewolucjonizowało myślenie o cięciu różnorodnych materiałów. Dzięki nowoczesnym wycinarkom sterowanym komputerowo możliwe jest pozyskiwanie detali o dowolnych wymiarach i kształtach, a cały proces cechuje się ponadprzeciętną precyzją i powtarzalnością. Dodatkowo, elementy poddane cięciu laserowemu nie wymagają dodatkowej obróbki, gdyż ich krawędzie po przecięciu są idealnie gładkie. Kwestia ta przyczynia się do wysokiej jakości wyrobu końcowego, co odpowiada nawet najbardziej wygórowanym normom czy standardom poszczególnych branż. Równocześnie, co nie mniej istotne, wycinanie laserowe praktycznie nie generuje strat oraz odpadów, co czyni tę metodę obróbki opłacalną i ekonomiczną.

Brak ograniczeń projektowych i materiałowych

Istotnym faktem dotyczącym cięcia za pomocą lasera jest również to, że pozwala na większą elastyczność już na etapie procesu projektowania. Urządzenia laserowe funkcjonują z kilkukrotnie wyższą intensywnością cieplną niż słońce, umożliwiając szczegółowe i precyzyjne cięcie prawie każdego materiału, począwszy od najsilniejszego stopu, a na najcieńszych polimerach kończąc. Wspomniana elastyczność warunkuje dowolność w zakresie projektowania procesu produkcyjnego, gdyż projektanci nie są w żaden sposób ograniczeni w sferze materiałów, które mogą wykorzystywać. Innowacyjna technologia laserowa umożliwia wykonywanie zadań i projektów, które jeszcze nie tak dawno postrzegano za niemożliwe. Dzięki temu przedsiębiorstwa, które od wielu lat świadczą usługi cięcia laserowego, mogą oferować atrakcyjne i konkurencyjne ceny.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Procesy związane z cięciem laserowym powinny być wykonywane z niezwykłą starannością, dlatego tak ważnym aspektem jest zapewnienie kontroli nad ich szczegółowością, zaczynając już od fazy projektowania. Kwestia ta jest istotna w szczególności przez wzgląd na specyfikę i możliwości cięcia laserem. Wycinanie laserowe warto zlecić zaufanej firmie, przykładowo przedsiębiorstwu Fabryka 4x4. Wychodząc naprzeciw wysokim wymaganiom klientów i partnerów biznesowych, firma świadczy usługi cięcia rur i profili z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii typu Fiber. Dzięki niej Fabryka 4x4 (https://www.laserfabryka4x4.pl/kontakt) jest w stanie zapewnić precyzyjne cięcie skomplikowanych elementów, jednocześnie uzyskując nie tylko wysoką jakość ciętej krawędzi, ale także 100% powtarzalność. Oferta firmy koncentruje się między innymi na usługach dotyczących cięcia laserem blachy 2D oraz profili oraz rur 3D oraz gięcia blach CNC.

Kategoria komunikatu:

Z życia branży

Źródło:
Fabryka 4x4
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.