Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-09-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-09-29
Druk 3D aktywnie pomaga w leczeniu złamań
Druk 3D aktywnie pomaga w leczeniu złamań
Druk 3D aktywnie pomaga w leczeniu złamań

Tani i łatwy do uzyskania syntetyczny materiał jest w stanie stymulować wzrost nowych kości po wszczepieniu go zwierzętom laboratoryjnym. Badania naukowców z Northwestern University związane z wykorzystaniem biomateriału o nazwie Hyper-Elastic Bone (HB) w leczeniu złamań u ludzi mogą rozpocząć się w ciągu najbliższych pięciu lat.

Materiał ma świetne właściwości mechaniczne, będąc bardzo łatwym i szybkim do uzyskania dzięki technologii addytywnego wytwarzania. Jego wpływ na organizm, który zaobserwowano podczas testów na zwierzętach jest zdumiewający.

Kompozyt składa się głównie z materiału ceramicznego, zawierającego minerał znajdujący się w zębach i kościach. Buduje go również polimer wykorzystywany w przypadku transplantacji. W przeciwieństwie do przeszczepów kostnych, które są kosztowne, bardziej kruche i niosą za sobą ryzyko odrzutu, biomateriał może być drukowany w postaci rozmaitych kształtów lub składany z wielu części i jest całkowicie bezpieczny.

Podczas testów HB szybko zintegrował się z otaczającą tkanką, regenerując kości boczne kręgosłupa u poddawanych leczeniu szczurów. Większy kawałek materiału został natomiast wydrukowany, aby wypełnić otwór w czaszce rezusa. Małpa wyzdrowiała po czterech tygodniach, nie wykazując żadnych oznak infekcji lub innych efektów ubocznych. Naukowcom udało się natomiast dzięki temu znaleźć dowody dla zainicjowanego przez kompozyt wzrostu nowych komórek kości.

Prace mogą stanowić przełom w dziedzinie ortopedii, chirurgii czaszki oraz pediatrii. Badacze mają nadzieję, że materiał będzie mógł być wykorzystany do budowy wielu rodzajów implantów, a także w leczeniu raka kości.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
medicalexpress
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także