Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-09-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-09-25
Druk 3D wjeżdża na szerokie tory
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

W Dortmund-Eving w Niemczech powstało pierwsze "centrum cyfrowej konserwacji" firmy Siemens. Ma ono zapewnić najwyższy poziom cyfryzacji w branży kolejowej, a wszystko to dzięki drukowi 3D.

Druk 3D staje się coraz bardziej popularny w produkcji pociągów. Przykładem może być holenderska firma transportowa Nederlandse Spoorwegen, która drukuje części wykorzystywane podczas ich budowy. W ostatnim czasie działalność w tej branży rozpoczął również Siemens.

Zdaniem firmy technologia druku 3D umożliwi optymalizację produkcji części zamiennych do pociągów i narzędzi, skracając jej czas nawet o 95%. Dodatkowo, nawet nagły problem będzie mógł być rozwiązany od razu dzięki możliwości druku części na żądanie. Dawniej niestandardowe części jednorazowe były wytwarzane w dużych ilościach, nie zawsze zgodnie z potrzebami. Oprócz tego, że dochodziło do marnowania materiałów i pieniędzy, to proces ten zajmował nawet sześć tygodni. W przypadku druku 3D takie części zapasowe mogą być wykonane w ciągu zaledwie 13 godzin.

Co więcej, w centrum tym tworzone będzie także oprzyrządowanie, w tym narzędzia trudne do wytworzenia przy użyciu tradycyjnych metod ze względu na złożoną geometrię i dostosowanie, jak np. narzędzia łączące do podwozi pociągów. Jak pokazują powyższe przykłady, druk 3D okazał się bardzo przydatny w branży kolejowej. Dzięki tej technologi można znacznie szybciej uruchomić pociągi i zmniejszyć zapasy części zamiennych.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
engineering.com; printenizer.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także