Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-10-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-10-23
Drukowane tkanki coraz bardziej jak żywe
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Naukowcy CU Boulder opracowali technikę, która jest w stanie odtworzyć skomplikowaną geometrię naczyń krwionośnych. Pewnego dnia może ona zostać wykorzystana do wytworzenia m.in. sztucznych tętnic, a nawet i organów.

Nowo opracowana metoda posiada drobnoziarniste, programowalne sterowanie sztywnością. Jest to funkcja pozwalająca naśladować skomplikowaną geometrię naczyń krwionośnych. Znajdujące się w ludzkim organizmie tętnice i żyły są jednocześnie bardzo uporządkowane, ale i elastyczne. Xiaobo Yin, główny autor badania, powiedział: "Pomysł polegał na dodaniu niezależnych właściwości mechanicznych do struktur 3D, które mogą naśladować naturalną tkankę organizmu".

Co ciekawe, ostateczną strukturę drukowanej formy pozwala ustalić... tlen. Utrzymując ścisłą kontrolę nad migracją tlenu przez warstwę materiału i jego późniejszą ekspozycją na światło, naukowcy mogą kontrolować, które obszary obiektu są ze sobą bardziej zespolone, co powoduje, że są twardsze, a które bardziej miękkie, dzięki czemu zachowują określoną geometrię.

Profesor Ding powiedział: "To jest głęboki rozwój i zachęcający pierwszy krok w kierunku naszego celu, jakim jest stworzenie struktur funkcjonujących tak, jak powinna funkcjonować zdrowa komórka".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
3ders.org; interesting.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także