Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-01-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-01-25
Działanie i budowa wtryskarki
Działanie i budowa wtryskarki

Profesjonalne wtryskarki cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli zakładów przemysłowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ dzięki nim można sobie pozwolić na prawidłowy przebieg procesu wtryskiwania i formowania wtryskowego.

 

Przetwórstwo tworzyw sztucznych jest realizowane na odpowiednio wysokim poziomie, a użytkownicy uzyskują wyroby o nietypowych kształtach. Jak jednak działają wtryskarki i z czego są zbudowane?

 

Jak działa wtryskarka? Co trzeba wiedzieć na ten temat?

Wtryskarka (https://fullbax-formy.pl/chinskie-wtryskarki/) działa na dość prostej zasadzie, chociaż jej praca powinna być nadzorowana przez doświadczonego fachowca. Całość opiera się na następujących po sobie fazach/etapach, spośród których na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • umieszczenie formy w układzie otwartym oraz odsunięcie cylindra,
  • ułożenie ślimaka w położeniu tylnym,
  • zamknięcie formy i wprawienie ślimaka w ruch postępowo-zwrotny,
  • wtrysk uplastycznionego tworzywa sztucznego, (https://fullbax-formy.pl/wtryskiwanie-tworzyw-sztucznych/)
  • wzrost ciśnienia wewnętrznego w formie,
  • otrzymanie wypraski, która jest poddana procesowi schłodzenia,
  • wprawienie ślimaka w ruch obrotowy i przesunięcie tworzywa do dyszy,
  • odsunięcie cylindra, otwarcie formy oraz wyrzucenie wypraski.

Kluczem do sukcesu jest to, aby wszystkie te etapy zostały przeprowadzone bezbłędnie. To właśnie z tego względu właściciele zakładów przemysłowych przykładają tak dużą wagę do doboru wysokiej klasy wtryskarek, na których nie powinno się oszczędzać.

 

Jakie elementy składowe znajdują się we wtryskarkach?

Wypadałoby się jeszcze zastanowić nad tym, jakie konkretnie elementy składowe znajdują się w profesjonalnych wtryskarkach? Chodzi tutaj głównie o trzy podstawowe układy: napędowy (to właśnie on odpowiada za wprawienie ślimaka w ruch obrotowy i postępowo-zwrotny), narzędziowy (składający się z formy (https://fullbax-formy.pl/formy-wtryskowe-budowa-rodzaje-cena/) i systemu zamykania) oraz uplastyczniający (odpowiedzialny za uplastycznienie tworzywa sztucznego i wtrysk materiału do formy).

Oczywiście to tylko niektóre elementy, które pojawiają się w solidnie zaprojektowanych i stworzonych wtryskarkach. Ponadto warto pamiętać o zbiornikach na tworzywo, elementach wyrzutnikowych, systemach chłodzenia i cylindrach. Jeśli chodzi o pracę układu uplastyczniającego godne podkreślenia jest to, że podstawowym komponentem tego układu jest ślimak lub tłok. Jak widać odpowiednia praca wtryskarki jest uzależniona od właściwej budowy całej maszyny. W sytuacji, gdy któregoś z powyższych elementów będzie brakować (lub też zostanie poważnie uszkodzony), można mieć pewność, że wtryskiwanie zakończy się fiaskiem.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
fullbax-formy.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także