Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-10-16
Pneumatyka przemysłowa – czym jest i gdzie ma zastosowanie?

pneumatyka.jpg

Pneumatyka przemysłowa, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na wykorzystywaniu urządzeń, zasilanych, a także sterowanych za pomocą sprężonego powietrza w przemyśle. Wszechstronne wykorzystywanie możliwości, jakie daje pneumatyka, sprawia, że spotykamy ją w różnorodnych gałęziach przemysłu takich jak przemysł energetyczny, przemysł chemiczny, przemysł spożywczy, budownictwo, a nawet rolnictwo oraz leśnictwo.

 

Skąd tak duża popularność pneumatyki w przemyśle? Oprócz tego, że urządzenia zasilane sprężonym powietrzem są znacznie bardziej efektywne, ich nieocenioną zaletą jest bezpieczeństwo użytkowania, które jest nieporównywalnie większe w stosunku na przykład do elektronarzędzi.

 

Kompresory - najpopularniejsze urządzenia pneumatyczne o wszechstronnym zastosowaniu

Popularne kompresory, czyli sprężarki to jedno z najpowszechniej znanych i stosowanych pneumatycznych urządzeń wykorzystywanych w przemyśle. W sprężarkach ciśnienie gazu jest podwyższane i wytwarzana jest w nich energia kinetyczna, prowadzi to do zwiększenia gęstości powietrza, a co za tym idzie podniesienia jego temperatury. Wysoka temperatura wytwarzana podczas pracy sprężarki wymaga nienagannego działania systemu chłodzenia. Sprężarki stosowane są powszechnie w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym oraz spożywczym.

 

Siłowniki pneumatyczne

Siłowniki pneumatyczne, czyli takie, w których napędzającym czynnikiem roboczym jest sprężone powietrze, w urządzeniach przemysłowych najczęściej występują w postaci jedno lub dwustronnym. Jednostronne charakteryzują się tym, że sprężone powietrze wytwarza siłę, powodującą działanie silnika w jednym kierunku. Powrót do pozycji pierwotnej zapewnia w takich siłownikach sprężyna zwrotna. W siłownikach dwustronnych natomiast siła wytwarzana przez sprężone powietrze sprawia, że tłok porusza się w dwóch kierunkach.

 

Pneumatyka przemysłowa najlepszej jakości

Wybierając do swojej firmy urządzenia wykorzystujące pneumatykę, dobrze jest postawić na pewne maszyny, pochodzące od sprawdzonych producentów. Firma Air-Com to specjalista w branży pneumatyki i automatyki przemysłowej. W sklepie Air-Com.pl znajdziemy wszystkie elementy niezbędne do zainstalowania urządzeń pneumatycznych. Co więcej, Air-Com w swojej ofercie posiada ogromny wybór urządzeń pneumatycznych takich jak kompresory i sprężarki, zbiorników ciśnieniowych, zaworów, silników pneumatycznych i wiele innych akcesoriów, które są niezbędne do stworzenia sprawnej instalacji pneumatycznej w firmie.

 

Źródło:
air-com.pl

Czytaj także