
Zespół naukowców z Tokio opracował elastyczne kamery terahercowe oparte na materiałach z nanorurek węglowych. Wyniki tych badań poszerzają zakres ich zastosowań o technologie wrap-around, technologie przenośne, a także wielkoskalowe urządzenia fotoniczne.
Już od dawna nanorurki węglowe podbijają świat elektroniki. Teraz ich zastosowanie stanie się jeszcze większe, gdyż ze względu na doskonałą przewodność i wyjątkowe właściwości fizyczne, nanorurki są atrakcyjną opcją dla urządzeń elektronicznych następnej generacji, zwłaszcza terahercowych.
Jednymi z nich są kamery terahercowe. Jawią się one jako bezpieczna alternatywa dla konwencjonalnych systemów obrazowania o szerokim zakresie zastosowań, od bezpieczeństwa na lotniskach, przez kontrolę żywności i uwierzytelnianie dzieł sztuki po technologie wykrywania medycznego i środowiskowego.
Popyt na tego typu urządzenia pobudził naukowców do poszukiwania sposobów zwiększenia ich wydajności. Yukio Kawano z Tokijskiego Instytutu Technologii już w 2016 roku ogłosił opracowanie przenośnych technologii terahercowych na bazie wielowarstwowych nanorurek węglowych. Od tego czasu Kawano i jego zespół pracowali nad coraz to nowymi udoskoleniami. Niedawno poinformowali o stworzeniu elastycznych kamer THz, które oparte są na chemicznie regulowanych półprzewodnikach z nanorurek.
Dzięki ich giętkości i możliwości jeszcze dokładniejszego dostrojenia, niewątpliwie poszerzy się zakres zastosowania urządzeń opartych na nanorurkach, a także tworzenie nowych, które mogą zostać opracowane już w niedalekiej przyszłości.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- innovations-report.com; titech.ac.jp

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Rozwiązania AAEON w aplikacjach tzw. Edge Computingu – BOXER-8XXX
AAEON jest jednym z wiodących projektantów i producentów zaawansowanych platform komputerowych, rozwiązań w obszarze Industry 4.0 jak i platform...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-