Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-07-02  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-07-02
Elastyczne kamery z nanorurek
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Zespół naukowców z Tokio opracował elastyczne kamery terahercowe oparte na materiałach z nanorurek węglowych. Wyniki tych badań poszerzają zakres ich zastosowań o technologie wrap-around, technologie przenośne, a także wielkoskalowe urządzenia fotoniczne.

Już od dawna nanorurki węglowe podbijają świat elektroniki. Teraz ich zastosowanie stanie się jeszcze większe, gdyż ze względu na doskonałą przewodność i wyjątkowe właściwości fizyczne, nanorurki są atrakcyjną opcją dla urządzeń elektronicznych następnej generacji, zwłaszcza terahercowych.

Jednymi z nich są kamery terahercowe. Jawią się one jako bezpieczna alternatywa dla konwencjonalnych systemów obrazowania o szerokim zakresie zastosowań, od bezpieczeństwa na lotniskach, przez kontrolę żywności i uwierzytelnianie dzieł sztuki po technologie wykrywania medycznego i środowiskowego.

Popyt na tego typu urządzenia pobudził naukowców do poszukiwania sposobów zwiększenia ich wydajności. Yukio Kawano z Tokijskiego Instytutu Technologii już w 2016 roku ogłosił opracowanie przenośnych technologii terahercowych na bazie wielowarstwowych nanorurek węglowych. Od tego czasu Kawano i jego zespół pracowali nad coraz to nowymi udoskoleniami. Niedawno poinformowali o stworzeniu elastycznych kamer THz, które oparte są na chemicznie regulowanych półprzewodnikach z nanorurek.

Dzięki ich giętkości i możliwości jeszcze dokładniejszego dostrojenia, niewątpliwie poszerzy się zakres zastosowania urządzeń opartych na nanorurkach, a także tworzenie nowych, które mogą zostać opracowane już w niedalekiej przyszłości.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
innovations-report.com; titech.ac.jp
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także