
Prawdopodobnie każdego dnia do oceanu wrzucanych jest wiele ton plastiku, a na dnie wszystkich wód planety leży już kilka bilionów jego kawałków. Rośnie zaniepokojenie tworzywami sztucznymi, które mogą przedostawać się do wody i artykułów żywnościowych. Być może rozwiązaniem tego problemu jest ponowne wykorzystanie leżących na dnie mórz odpadów.
Problem polega jednak na tym, że nie tak łatwo jest je stamtąd wyciągnąć. Najłatwiejszym na to sposobem jest fizycznie ich zbieranie przez zatrudnionych pracowników. Stworzone przez grupę Clean Currents centrum recyklingu na Haiti może przetwarzać 9 ton plastiku miesięcznie. Inne projekty grupy to przesiewacze czy odpieniacze do wody na plażach.
Najnowszym pomysłem grupy są filamenty do drukarki 3D wykonane właśnie z tworzyw sztucznych wydobytych z dna oceanu. Są one dostępne w trzech kolorach: czarnym, białym i przezroczystym i w dwóch średnicach: 1,75 i 2,85 milimetra. Za materiał do produkcji posłużyć PETG. Ciekawym elementem jest także fakt, że każda szpula zawiera informacje o tym, gdzie znaleziono i jak odzyskano plastik, z którego została stworzona nić.
Clean Currents jest organizacją propagująca zrównoważony rozwój planety. Cała kampania trwa do grudnia tego roku.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- engineering.com; plasticstoday.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Nowoczesne spawarki i wycinarki laserowe w najlepszych cenach
Klienci zainteresowani zakupem nowoczesnych spawarek oraz innych maszyn wykorzystywanych do obróbki metalu oczekują, że sprzedawca będzie im mógł...
-
-
-
-
-