
Beton stanowi dobry wybór jako materiał do budowy chodników, jednak ze względu na swoją wysoką kruchość, aby uniknąć pęknięć wykorzystywana jest jego gruba warstwa. Naukowcy z singapurskiego Nanyang Technological University rozwijają jednak alternatywę. Udało im się bowiem stworzyć beton, który się dobrze zgina i może być stosowany w postaci stosunkowo cienkich i lekkich płyt brukowych.
Zazwyczaj beton jest wykonany z mieszaniny cementu, żwiru, piasku i wody. Nowy materiał znany jako ConFlexPave zawiera w swoim składzie dodatkowo mikrowłókna polimerowe. Są one cieńsze niż szerokość ludzkiego włosa, a ich zadaniem jest równomierne rozprowadzanie obciążenia wewnątrz całej płyty - w przeciwieństwie do koncentracji w zaledwie kilku punktach jak ma to miejsce w tradycyjnym betonie, co jest bezpośrednim powodem jego pękania.
W rezultacie ConFlexPave jest według naukowców twardy jak metal i co najmniej dwa razy bardziej odporny na zginanie od konwencjonalnego betonu. Dodatkową korzyść stanowi fakt, że mikrowłókna zwiększają przyczepność jego powierzchni.
Naukowcy roztaczają przed nami wizję, w której podobne płyty będą prefabrykowane, a następnie dostarczane bezpośrednio na budowę, co będzie mniej pracochłonne niż wylewanie tradycyjnego betonu, a ponadto zajmie o połowę mniej czasu. Gdy natomiast w końcu któraś z płyt ulegnie uszkodzeniu, nie będzie problemu z ich zastąpieniem pojedynczą sztuką.
Materiał ConFlexPave przeszedł dotychczas badania w laboratorium. Naukowcy z Singapuru planują jednak zainstalowanie pełnowymiarowych płyt na terenie lokalnego kampusu uniwersyteckiego, co pozwoli na przeprowadzenie 3-letniego testu w warunkach ruchu pieszego i samochodowego.
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kleić, ale czym? Rodzaje kleju w etykietach
Kleje do etykiet muszą zostać dobrane do rodzaju powierzchni oraz środowiska, w jakim będzie funkcjonować dana etykieta. Wymagana jest odpowiednia...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-