
Na zeszłotygodniowej konferencji TED w Vancouver Carbon3D pokazało nową metodę druku 3D, która pozwala wytwarzać elementy do 100 razy szybciej niż znane dziś technologie.
Obecnie większość drukarek trójwymiarowych opiera zasadę działania na nanoszeniu na siebie kolejnych warstw materiału, które są ze sobą wzajemnie spajane. Takie podejście do rapid prototyping jest z założenia bardzo czasochłonne. Jednak technologia opracowana przez Carbon3D, odchodząc od tego kluczowego założenia, przyspiesza znacznie cały proces.
Spółka zaprezentowała nam fotochemiczną technologię Continuous Liquid Interface Production (CLIP), która pozwala wytwarzać utwardzone detale w zbiorniku pełnym ciekłej żywicy. Do tworzenia przedmiotów CLIP wykorzystuje promienie ultrafioletowe oraz obecność tlenu, które pozwalają utrwalić żądany kształt. Technika przypomina zainteresowanym drukiem 3D poczciwą stereolitografię, jednak sam proces jest znacznie szybszy i pozwala na bezszwowe tworzenie elementów.
Prędkość druku nie jest jedyną zaletą CLIP. Metoda pozwala tworzyć przedmioty o jednorodnych cechach mechanicznych, co jest bolączką druku warstwowego. Poza tym CLIP pozwala na wykorzystanie znacznie szerszej gamy materiałów. Dzięki temu technologia opracowana przez Carbon3D może okazać się rewolucją w świecie już rewolucyjnego druku 3D.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- dailyad

Komentarze (0)
Czytaj także
-
PRODUKCJA ADDYTYWNA I COVID-19
W jaki sposób drukowanie 3D może wpłynąć na przerwany łańcuch dostaw w czasie kryzysu spowodowanego przez epidemię COVID-19? Światowa pandemia...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-