Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2020-05-01   |  Ostatnia aktualizacja: 2020-05-01
Jak lepiej pomalować świat części 3D
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Obiekty drukowane 3D często przyjmują skomplikowane kształty, których pomalowanie tradycyjnymi pędzlami czy sprayami sprawia trudności. Inżynierowe Rutgers stworzyli sposób, jak nadać barwę takim elementom jak lekkie ramy do samolotów czy stenty biomedyczne, co pomoże zaoszczędzić producentom czas i pieniądze.

Naukowcy opracowali technologię, która tworzy drobny strumień kropel poprzez przyłożenie napięcia do płynu przepływającego przez dyszę. Podobna technika stosowana jest głównie w chemii analitycznej. Wykorzystując to podejście, inżynierowie zbudowali akcesoria do drukarek 3D, które umożliwiają automatyczne powlekanie wydrukowanych części funkcjonalnymi, ochronnymi i estetycznymi warstwami farby.

Umożliwia ona wykorzystanie najnowocześniejszych materiałów, takich jak nanocząstki i składniki bioaktywne, które byłyby zbyt kosztowne, gdyby chciano je wykorzystać w farbach. Dodatkowo, cały proces jest dużo lepiej ukierunkowany i zużywa mniej materiału.

Jonathan P. Singer, jeden z autorów, powiedział: „Nasza technika jest bardziej wydajnym sposobem powlekania nie tylko konwencjonalnych przedmiotów, ale nawet miękkich robotów hydrożelowych, a powłoki są wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać całkowite zanurzenie w wodzie oraz pęcznienie".

(KB)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
innovations-report.com; spacedaily.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :