
Obiekty drukowane 3D często przyjmują skomplikowane kształty, których pomalowanie tradycyjnymi pędzlami czy sprayami sprawia trudności. Inżynierowe Rutgers stworzyli sposób, jak nadać barwę takim elementom jak lekkie ramy do samolotów czy stenty biomedyczne, co pomoże zaoszczędzić producentom czas i pieniądze.
Naukowcy opracowali technologię, która tworzy drobny strumień kropel poprzez przyłożenie napięcia do płynu przepływającego przez dyszę. Podobna technika stosowana jest głównie w chemii analitycznej. Wykorzystując to podejście, inżynierowie zbudowali akcesoria do drukarek 3D, które umożliwiają automatyczne powlekanie wydrukowanych części funkcjonalnymi, ochronnymi i estetycznymi warstwami farby.
Umożliwia ona wykorzystanie najnowocześniejszych materiałów, takich jak nanocząstki i składniki bioaktywne, które byłyby zbyt kosztowne, gdyby chciano je wykorzystać w farbach. Dodatkowo, cały proces jest dużo lepiej ukierunkowany i zużywa mniej materiału.
Jonathan P. Singer, jeden z autorów, powiedział: „Nasza technika jest bardziej wydajnym sposobem powlekania nie tylko konwencjonalnych przedmiotów, ale nawet miękkich robotów hydrożelowych, a powłoki są wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać całkowite zanurzenie w wodzie oraz pęcznienie".
(KB)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- innovations-report.com; spacedaily.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Przemysł 4.0. czyli cyfrowa rewolucja przemysłowa
James Watt rozpoczął Pierwszą Rewolucję Przemysłową, gdy jego maszyna parowa zastąpiła pracę mięśni napędzając maszyny produkcyjne zakładów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-