
Zespół brytyjskich naukowców opracował urządzenie, które może zrewolucjonizować kształt procesów cięcia, wiercenia i frezowania wykorzystywanych w dzisiejszej produkcji. Nowe narzędzie umożliwia pracę na trudnych do cięcia materiałach, takich jak kompozyty lotnicze.
Technologia wykorzystuje techniki obróbki wspomaganej ultradźwiękami (UAM), która opiera się o specjalnie zaprojektowany przetwornik piezoelektryczny współpracujący z tradycyjnymi narzędziami do wiercenia, toczenia lub frezowania.
Przetwornik wywołuje drgania ultradźwiękowe w zakresie od 20 do 39kHz, a technika obróbki sprawia, że materiał kompozytowy o wiele łatwiej poddaje się obróbce, na czym zyskuje stopień jego wykończenia oraz spadek ilości odpadów z wytwarzania.
Zespół z Loughborough University pracował z pomocą urządzenia, obrabiając kompozyty i jest przekonany, że gdy urządzenie zostanie udoskonalone, możliwa będzie obróbka wielu innych materiałów.
Przemysł poszukuje lepszych, ekonomicznie efektywnych i zrównoważonych metod produkcji, a pogłębiająca się wciąż konsumpcja sprawia, że jest to potrzeba najbliższych lat.
Obróbka z wykorzystaniem ultradźwięków mogłaby stanowić odpowiedź na tę rosnącą potrzebę. Tym bardziej, że była bardzo skuteczna już w laboratorium, wielokrotnie poprawiając efekty cięcia materiałów wykorzystywanych w przemyśle lotniczym.
Technika ta jest obecnie przewidywana także do stosowania w aplikacjach biomedycznych, takich jak wiercenie otworów w kości podczas operacji chirurgicznych. Kolejnym ciekawym zastosowaniem mogłoby być wspomaganie wiercenia miniaturowych otworów w płytkach drukowanych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- pacetoday

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jak przedsiębiorstwa przemysłowe budują przewagę konkurencyjną?
Innowacyjny produkt szansą na zbudowanie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw przemysłowych Zdobycie przewagi konkurencyjnej na dzisiejszym...
-
-
-
-