
Naturalną reakcją jest troska o drogie mienie. Zadaniem rynku ubezpieczeń jest ograniczenie ryzyka jego uszkodzenia. Sytuacja dotyczy także osprzętu CNC.
Maszyny CNC oraz sam zakład to kluczowe aktywa przedsiębiorstw inżynieryjnych, niezależnie od jej pracowników. Stanowią one bardzo znaczące wkłady kapitałowe i są zazwyczaj finansowane z wysokooprocentowanych i długoterminowych kredytów. Utrata bądź uszkodzenie sprzętu stwarza, więc ryzyko operacyjne, ale także zagrożenie dla kondycji handlowej przedsiębiorstwa.
W związku z tym, że ubezpieczenia maszyn i nieruchomości zakładowych są drogie, zarządcy firmy często stają przed trudnym wyborem: ubezpieczyć, czy też nie.
Na uszkodzenie maszyn ma wpływ wiele często przypadkowych czynników. Koszty wymiany urządzenia to jedno – trzeba także doliczyć koszty związane z demontażem i usuwaniem usterki. Jeśli maszyna nie pozostała na gwarancji, wydatki nie są wysokie, jednak generują straty związane z obniżeniem wydajności produkcyjnej firmy.
Oprócz tego, istnieje ryzyko związane z podnajmowaniem maszyn i narzędzi. Jeśli zostaną uszkodzone lub zawłaszczone, najmujący jest zmuszony pokryć koszty szkód, ale równocześnie sam zostaje pozbawiony wyposażenia hali produkcyjnej.
Zaradzić temu może skonsolidowane ubezpieczenie, które jednak nie jest wolne od zastrzeżeń, którego uważna lektura jest obowiązkowa przed wykupieniem. Przed podjęciem takiego kroku zalecane jest również wprowadzenie w firmie prawidłowo działającego systemu zarządzania ryzykiem. Pozwoli to skontrolować koszty składki ubezpieczeniowej sugerowane przez ubezpieczyciela.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mtdcnc

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Inwazja nowości na stoisku firmy Technologie Formowania Metali Sp. z o.o.
Już po raz czternasty firma Technologie Formowania Metali Sp. z o.o. zaprezentuje swoją ofertę maszyn na targach ITM Mach-Tool, gdzie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-