
Pewnego dnia drukarki 3D będą w stanie masowo wytwarzać w pełni funkcjonalne urządzenia. A że ten dzień zbliża się wielkimi krokami, wiemy dzięki efektowi prac zespołu CSAIL z MIT. Jest nim drukarka MultiFab 3D, która podczas jednego cyklu pracy jest w stanie budować elementy z wykorzystaniem dziesięciu różnych materiałów.
MultiFab 3D to ogromny krok w kierunku radykalnych zmian w postrzeganiu addytywnego wytwarzania. Drukarka jest nie tylko tańsza niż wiele konkurencyjnych konstrukcji, których ceny sięgają nawet 250 tysięcy dolarów, ale jest również w stanie wytwarzać o wiele więcej elementów – od obudów z tworzyw sztucznych, poprzez soczewki aż po okablowanie.
Istnieją już, rzecz jasna drukarki 3D zdolne drukować funkcjonalne układy elektroniczne, jednak dotychczas niemożliwe było połączenie tej operacji w jednym procesie z tradycyjnym addytywnym wytwarzaniem. MultiFab jest w stanie dzięki temu drukować dość skomplikowane urządzenia.
Jednak wykorzystanie w procesie wielu materiałów to nie jedyna wyjątkowa cecha MultiFaba. Drukarka posiada również wbudowaną funkcje skanowania 3D. Pozwala ono drukarce stale monitorować, w jaki sposób realizowane jest zadanie druku, analizując geometrię po każdym przejściu - w przypadku wystąpienia błędów, może je naprawić w kolejnych krokach. Skaner może zostać także wykorzystany do kopiowania prostych urządzeń.
Dalszy rozwój maszyny pozwoli znacznie zwiększyć efektywność technologii Rapid Prototyping. Z pewnością inżynierów dopingować będą konsumenci, którzy jej pierwszą generację kupić będą mogli zaledwie za 7 tysięcy dolarów.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmodo

Komentarze (0)
Czytaj także
-
PRODUKCJA ADDYTYWNA I COVID-19
W jaki sposób drukowanie 3D może wpłynąć na przerwany łańcuch dostaw w czasie kryzysu spowodowanego przez epidemię COVID-19? Światowa pandemia...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-