Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-04-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-04-14
Motoryzacja będzie oparta na tworzywach
Motoryzacja będzie oparta na tworzywach
Motoryzacja będzie oparta na tworzywach
Stowarzyszenie PlasticsEurope przedstawiło raport o europejskim rynku tworzyw sztucznych. Sporo uwagi poświęca roli jakie tworzywa odgrywają w budowie współczesnych środków transportu. Wg raportu sektor Automotive nie docenił jeszcze wszystkich zalet tworzyw, ale i tak są one coraz bardziej powszechnie podczas projektowania pojazdów.

Motoryzacja jest dziedziną, która w coraz większym stopniu korzysta z osiągnięć dostarczanych przez branżę tworzyw. Wśród najciekawszych i innowacyjnych zastosowań tworzyw w samochodach należy wymienić zastąpienie przez nie szkła w soczewkach i oprawach reflektorów oraz zastąpienie stali w błotnikach, spoilerach i deskach rozdzielczych.

Najważniejszą korzyścią jaka wiąże się z zastosowaniem tworzyw w motoryzacji to wzrost wydajności produkcji samochodów.

Ciekawym przykładem może tu być najnowszy pojazd z serii Smart, czyli Smart ForTwo. Zastosowano tam elementy wykonane z nowatorskiego materiału powstałego na bazie polimerowej. Ta nowinka podnosi zarówno wydajność przy produkcji auta, zwiększa jego bezpieczeństwo, zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, zmniejsza koszty eksploatacyjne, a także korzystnie wpływa na wygląd samochodu.

Użyty materiał cechuje duża stabilność wymiarowa i odporność. Najnowsza wersja tego samochodu jest o 15 proc. lżejsza od swojego poprzednika, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, a także koszty eksploatacji pojazdu. Dodatkowo uzyskanie gładszego wykończenia potrzebuje tylko jednej warstwy lakieru. Oznacza to niższe koszty lakierowania.

Specjaliści z branży motoryzacyjnej marzą o samochodzie, który byłby niezwykle wydajny, bezpieczny i lekki. Bardzo możliwe, że nie trzeba będzie długo czekać na to, żeby samochód wykonany w całości z tworzyw sztucznych spełniał te kryteria i wszedł do masowej produkcji.

- Myśląc o strukturze pojazdu zwykle dochodzi do tego, że metal z którego zbudowane są rama, podwozie, śruby i nakrętki, nity i wkręty, jest kojarzony ze stabilnością, formą i bezpieczeństwem. Tworzywa sztuczne coraz częściej zastępują elementy metalowe w konstrukcji samochodów. Spełniają przy tym wymagania dotyczące stabilności, formy i bezpieczeństwa pojazdów i pasażerów, zapewniając często jeszcze lepsze parametry – napisali w swoim raporcie przedstawiciele PlasticsEurope.

Mimo, że w wielu samochodach coraz częściej używane są tworzywa inne niż metale, ramy pojazdów cały czas są wykonywane ze stali. Jest to duże wyzwanie dla branży tworzyw. Ostatnio zainwestowano znaczne sumy na badania nad częściami samochodowymi z włókna węglowego, które można by było zastosować w podwoziu i nadwoziu. Użycie włókien oznaczałoby ogromny skok w motoryzacji i duży krok w kierunku wyprodukowania pojazdu wytworzonego w 100 proc. z tworzyw sztucznych. Jednak są one nadal dużo droższe w porównaniu do stali.

Istotną cechą tworzyw sztucznych jest to, że są formowane, a nie tłoczone. Formy mogą przybierać skomplikowane kształty, trudne do uzyskania w przypadku tłoczenia stali. Poza tym wiele części można formować w tym samym czasie. Według PlasticsEurope już niedługo branża motoryzacyjna w pełni doceni tworzywa sztuczne i staną się one podstawowym materiałem. Będą one stanowiły przyszłe standardy jakości i niezawodności w branży motoryzacyjnej.


(pl)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
plastech.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :