
W Centrum Badań i Rozwoju Inżynierów Armii USA w Champaign użyto największej na świecie betonowej drukarki 3D. Dzięki niej powstało pomieszczenie na koszary o powierzchni ponad 46 metrów kwadratowych. Wszystko to w zaledwie 40 godzin. Zbudowanie takiego samego pomieszczenia ręcznie zajęłoby Marines pięć dni.
W swoim oświadczeniu kapitan Matthew Friedell, dyrektor ds. Projektów, powiedział: "Ćwiczenie to nigdy wcześniej nie było wykonywane. Ludzie drukowali budynki i duże konstrukcje, ale nie robili tego w ten sposób. To pierwszy na świecie wydruk ciągły z betonu na miejscu". Model został zaprojektowany na 10-letnim komputerze. Praca trwała 40 godzin, ponieważ ktoś musiał monitorować postępy i stale wypełniać drukarkę betonem. Gdyby jednak istniał robot do mieszania i pompowania, budynek mógłby być łatwo stworzony zaledwie w jeden dzień.
Zdaniem Friedella, zdolność do budowania takich baz może pomóc w utrzymaniu bezpieczeństwa żołnierzy amerykańskich. "Posiadanie betonowej drukarki, która może budować budynki na żądanie, jest ogromną zaletą dla marines." Marine Corps planuje również używać drukarek betonowych 3D w misjach humanitarnych i w ramach pomocy ofiarom katastrof, gdyż w wielu miejscach cement jest łatwiejszy do zdobycia niż drewno. Zespół planuje przeprowadzenie dalszych testów nowej technologii budowy koszar.
(KB)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- 3ders.org; marines.mil

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kiedy warto wdrożyć innowacje technologiczne do przemysłu?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu robotyka była głównie zarezerwowana dla dużych zakładów przemysłowych, przede wszystkim z branży automotive. Dziś...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-