
Z pewnością, nikt z dzisiejszych melomanów nie zastanawiał się nad konwersją plików z formatu MP3/OGG/FLAC na 12-calową płytę winylową. Aż do teraz. Pewna pani muzyk i majsterkowicz, Amanda Ghassaei umożliwiła konwersję plików audio z dowolnego formatu do drukowalnej wersji płyty, obracającej się z prędkością 33,3 obroty na minutę.
Podczas odtwarzania winylu, igła porusza się wzdłuż wyciętych rowków obracającej się płyty z prędkością 33RPM dla albumów oraz 45RPM dla singli. Uderzając w zamodelowane nierówności płyty, wibruje, wytwarzając sygnał audio, który jest wzmacniany, a następnie kierowany do głośników. Drukowane płyty winylowe posiadają takie same możliwości.
Aby przekonwertować pliki audio na rekordy winylowe, ich modele 3D są przygotowywane za pomocą open-source'owego algorytmu zawartego w środowisku Processing, opracowanym przez autorkę wynalazku. Pliki są zapisywane w formacie STL, zrozumiałym dla każdej drukarki trójwymiarowej.
Maszyną, która pozwala wytworzyć płytę z odpowiednią dokładnością w osi Z, jest Objet Connex500, wykorzystująca technologię termoutwardzania. Jej rozdzielczość pionowa wynosi 16 mikronów i jest o wiele bardziej dokładna od starych replikatorów do wytłaczania. Nie jest to szczyt marzeń audiofilów, jednak wraz z rozwojem możliwości druku 3D, będziemy mogli liczyć na znaczący wzrost jakości drukowanych winylów.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Półprzemysłowa drukarka do etykiet. W których firmach się sprawdzi?
Wokół drukarek do etykiet krąży wiele nieprawdziwych przekonań. Często to właśnie one powodują, że przedsiębiorcy decydują się powierzyć tworzenie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-