
Wbrew temu, co pokazuje telewizyjne show CSI, praca w laboratorium jest monotonna. Jest to rodzaj pracy, który może być realizowany przez roboty. Gdy naukowcy z Uniwersytetu Cambridge stanęli przed wieloma nie wymagającymi myślenia oraz powtarzalnymi zadaniami, które były częścią ich badań do stworzenia sztucznej kości, jeden z nich zbudował kilka pomocnych im robotów z klocków LEGO.
Wykładowca Wydziału Inżynierii, Michelle Oyen, prowadzi zespół, który szuka sposobów na tworzenie kości w laboratorium – głównie do implantów medycznych, ale być może również do zastosowania w budownictwie, ponieważ kość ma bardzo dobry stosunek wytrzymałości do masy. Dotychczas opracowany proces tworzenia kości polega na zanurzeniu obiektu bazowego w wapniu i białku rozcieńczonych w wodzie. Następnie zanurza się go w naczyniu z fosforanami i białkiem. Ta procedura jest powtarzana wiele razy dla każdej próbki.
Biorąc pod uwagę, jak nudne byłoby robienie tego przez laboranta przez wiele godzin, doktorant na Wydziale Mechanicznym, Daniel Strange zaczął konstruować robota z klocków LEGO MINDSTORMS, który wyręczyłby w tym naukowcom. Roboty mogą pracować również w nocy.
MINDSTORMS nie jest tym co pamiętamy z LEGO z dzieciństwa. Wykorzystuje graficzny język programowania NXT-G, który pracownik laboratorium Cambridge wykorzystał do stworzenia robotów. Składają się również z wielu sensorów, serwomotorów oraz mają możliwość komunikacji za pomocą bluetooth. „Gdy byłem młody cieszyłem się, że w zestawach dostępne są koła.”, powiedział.
Więcej szczegółów nt. robotów z Cambridge dostępnych jest na poniższym wideo, które zostało nakręcone po to, by zachęcić uczestników Google Fair 2012 do rywalizacji w konkursie sponsorowanym przez LEGO.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kiedy warto wdrożyć innowacje technologiczne do przemysłu?
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu robotyka była głównie zarezerwowana dla dużych zakładów przemysłowych, przede wszystkim z branży automotive. Dziś...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-