Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-12-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-12-20
Niemożliwy do tej pory obiekt 3D wydrukowany
Fot. Pixabay CC0
Fot. Pixabay CC0

Jedna ze szwajcarskich firm zajmująca się drukiem 3D, wytworzyła miedziane obiekty o rozmiarze czerwonych krwinek. Jest to klasa przedmiotów, które wyglądają jak różne kształty pod różnymi kątami. Odkrył je przez japoński matematyk Kokichi Sugihara, który trzy razy wygrał pierwszą nagrodę w konkursie "Najlepsza iluzja roku".

Firma wyprodukowała jeden ze słynnych projektów Sugihary w trzech skalach. Największy z nich ma filary rozmiaru ludzkiego włosa, a najmniejszy rozmiar to zaledwie 10 mikronów. Można je zobaczyć jedynie pod silnym mikroskopem elektronowym. Wykonano je z fotoutwardzalnej żywicy, jednak drukowanie 3D w tak małej skali jest trudne.

Do ich stworzenia użyto pipety z dyszą o szerokości 300 nm, umieszczonej w odległości jednego mikrona od przewodzącej powierzchni. Z dyszy dozowana jest ciecz zawierająca jon metalu, a prąd ujemny jest przykładany do powierzchni, która gromadzi te jony miedzi i utlenia je do stałych atomów. Gdy szczelina o średnicy mikronów między powierzchnią a dyszą wypełni się stałymi atomami miedzi, całość się przesuwa i powstaje najmniejszy możliwy obiekt.

(KB)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
3ders.org; 3dprintingindustry.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także