Powrót do listy wiadomości Dodano: 2016-06-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2016-06-30
Niezwykła nanopowłoka
Niezwykła nanopowłoka
Niezwykła nanopowłoka

Naukowcy z Ohio State University opracowali mikroskopijną powłokę przeznaczoną do pojemników polipropylenowych, która umożliwi ich całkowite opróżnienie. Opatentowana technologia może pomóc nie tylko uratować nerwy konsumentów, ale także sprawić, że opakowania z tworzyw sztucznych staną się produktami wielokrotnego użytku.

Jej działanie polega na tworzeniu bufora pomiędzy tworzywem a cząsteczkami przechowywanej cieczy. Powłoka składa się z mikroskopijnych struktur w kształcie litery Y na bazie nanocząstek krzemionki. Struktury te zmniejszają napięcie powierzchniowe poprzez tworzenie poduszki powietrznej i stromych krawędzi dla kropel będących w kontakcie z tworzywem sztucznym. Dzięki temu ciecze ześlizgują się z jego powierzchni.

Technologia przypomina powłokę hydrofobową Ultra-tech, która światło dzienne ujrzała w 2013 roku. Ultra-Tech do swej budowy wykorzystuje jednak złożone substancje chemiczne, które sprawiają, że nie nadaje się do kontaktu z żywnością. Krzemionka jest natomiast przyjazna środowisku i człowiekowi. W małych ilościach znajdziemy ją w wodociągach i wielu produktach spożywczych.

Jak już wspomniano, technologia z Ohio może również pomóc w rozwoju recyklingu, sprawiając że plastikowe opakowania okażą się łatwiejsze do czyszczenia. Kolejna możliwa aplikacja to konstrukcje urządzeń biomedycznych, które bezwzględnie muszą pozostawać w czystości. Powłoka doskonale radzi sobie także w zestawieniu z poliwęglanem, który jest wykorzystywany w soczewkach korekcyjnych, nośnikach optycznych, zadaszeniach, obudowach smartfonów i w budowie wielu innych produktów.

Technologia została szerzej opisana w publikacji na łamach czasopisma Philosophical Transactions Royal Society.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także