
Biorąc pod uwagę, że naukowcy inspirują się morskimi gąbkami w tworzeniu zbroi dla żołnierzy, nie może dziwić fakt zaprojektowania nanogąbek, które mogą kiedyś służyć nie tylko jako kamizelki, ale także jako ochrona budynków przed wybuchami.
Kierowany przez profesora Yu Qiao, zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego tworzy obecnie gąbki poprzez mieszanie par substancji na poziomie molekularnym. Następnie naukowcy usuwają jeden z nich poprzez trawienie kwasem lub spalanie. W rezultacie uzyskują przestrzenie międzyatomowe w postaci porów pomiędzy pozostałymi cząstkami.
Rozmiar porów jest niezwykle ważny. Stwierdzono, że przy regularnych kształtach gąbek, energia przez nie absorbowana pozostaje w ścisłym związku z tym parametrem. Gdy pory są wystarczająco małe, zostaje ona rozproszona na większym obszarze.
Struktura nowego materiału składa się zazwyczaj w 50 do 80% z porów rzędu od 10 nanometrów do 10 mikronów. Różne typy nanogąbek testowane są w laboratorium przy wykorzystaniu uderzeń generowanych przez pistolet gazowy. Następnie ewentualne szkody analizowane są za pomocą mikroskopu skaningowego.
Chociaż badania nad nimi wciąż trwają, nanogąbki o porach rzędu nanometrów wydają się najlepszą drogą rozwoju materiałów dla bardzo wymagających wytrzymałościowo aplikacji.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kleić czy skręcać? Wykroje z taśm dwustronnie klejących i błon klejowych
Zainteresowanie montażem produktów za pomocą taśm dwustronnie klejących, samoprzylepnych i błon klejowych nieustannie wzrasta. Trend ten jest...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-